Gençlik Bakanlar Kurulu Toplantısı

Gençlik Bakanlar Kurulu Toplantısı
Gençlik Bakanlar Kurulu Toplantısı
- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantıda 36 ülkenin gençlik liderlerine seslendi

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ile eş zamanlı gerçekleştirilen Gençlik Bakanlar Kurulu toplantısında, 36 ülkeden gelen gençlik liderlerine seslendi.

Toplantının basına açık bölümünde konuşan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nde ele alınan konular ve  Türkiye 'nin dış politikasıyla ilgili bilgi verdi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın en önemli konularından birinin Afganistan olduğunu belirten Çavuşoğlu, NATO'nun 2016'da sona eren görevinin ardından nasıl bir misyonla ülkede görevini sürdüreceği konusunun ele alındığını söyledi.

Toplantıda ele alınan diğer bir önemli konunun da Ukrayna olduğunu anlatan Bakan Çavuşoğlu, doğudan ve batıdan gelen tehditlere karşı nasıl bir önlem alınacağının konuşulacağını kaydetti.

Irak, Suriye , Yemen, Libya gibi ülkelerde de durumun hassasiyetini vurgulayan Çavuşoğlu, özellikle Suriye'nin gün geçtikçe kötüye gittiğini bildirdi.

Savaş ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan göçmenlere bugüne kadar 6 milyar dolara yakın para harcandığını belirten Çavuşoğlu, insani yardım konusunda atılması gereken büyük adımlar olduğunu dile getirdi.

7 Haziran'da yapılacak seçimlere de değinen Çavuşoğlu, üçüncü dönemi olması nedeniyle yeni dönemde milletvekili olamayacağını, fakat partisi için seçim çalışmalarına devam ettiğini söyledi.