Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: - "Son zamanlarda çevremizdeki bazı ülkelerde popülizmle işbaşına gelen iktidarlar oldu. Bunu gören bazı partiler de bol keseden atmaya başladı. Ama milletimiz enayi değil, bunları yutmaz" - "Ülkemiz büyüdükçe bundan rahatsız olanlar olabilir. İstanbul'a yapacağımız en büyük havalimanından rahatsız olanlar var. THY'nin büyümesinden rahatsız olanlar var"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son dönemde bazı çevre ülkelerde popülizmle işbaşına gelen iktidarlar olduğunu belirterek, "Bunu gören bazı partiler de bol keseden atmaya başladı. Ama milletimiz enayi değil, bunları yutmaz" dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Antalya'nın Akseki ilçesi Salihler ve Cevizli mahalleleri ile Gündoğmuş ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi, esnaf ziyaretinde bulundu.

Ziyaretlerde konuşan Bakan Çavuşoğlu, son dönemde gerçekleştirdiği dış ziyaretler hakkında bilgi vererek yoğun, proaktif ve çok yönlü bir dış politikaları olduğunu söyledi.

Gittikleri ülkelere sadece ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla gitmediklerini, ihtiyacı olan ülkelere insani yardım ulaştırdıklarını anlatan Çavuşoğlu, yaklaşık 1,7 milyar dolar insani yardım, 3,5 milyar dolar civarında da kalkınma yardımı yapıldığını bildirdi.

Çavuşoğlu, insani yardım konusunda Türkiye 'nin miktar olarak dünyada üçüncü, gelire göre yapılan yardıma bakıldığında da dünyada birinci sırada bulunduğuna dikkati çekti.

Yoğun diplomasi programı arasında fırsat bulduğu zaman Antalya'ya ziyaret gerçekleştirdiğini aktaran Çavuşoğlu, "Buralara gelmek bizim için ayrı bir mutluluk" dedi.

- "Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar olabilir"

Çavuşoğlu, giderek güçlenen, büyük projeleri art arda gerçekleştiren Türkiye üzerinde oynanan oyunlar oynanabileceğini ifade ederek, "Ülkemiz büyüdükçe bundan rahatsız olanlar olabilir. İstanbul 'a yapacağımız en büyük havalimanından rahatsız olanlar var. THY'nin büyümesinden rahatsız olanlar var" diye konuştu.

Dünyanın her yerine THY, TİKA, Kızılay ve AFAD ile gittiklerini belirten Çavuşoğlu, Yeni Türkiye ile bugüne kadar yaptıkları hizmetlerin çok daha fazlasını yapacaklarını söyledi.

- Partilerin seçim vaatleri

Çavuşoğlu, seçim yaklaştıkça bazı siyasi partilerin "bol keseden atmaya" başladığını savunarak, şöyle konuştu:

"Son zamanlarda çevremizdeki bazı ülkelerde popülizmle işbaşına gelen iktidarlar oldu. Bunu gören bazı partiler de bol keseden atmaya başladı. Birisi '5 bin lira veririm', birisi '3 bin lira veririm' diyor. Bu, milletin aklıyla alay etmektir. Bu, 'milletin kafası nasıl olsa basmaz, bize inanır' demektir. Eskiden bunlar seçimden sonra bizi aşağılardı, şimdi seçim sonrasını beklemeden insanların aklıyla alay etmeye başladılar. Ama bizim milletimiz enayi değil, bunları yutmaz. 15-20 sene önce vaatlerle işbaşına gelen hükümetlerin neler yaptığını herkes bilir. Biz, 'Ne aldanan ne aldatan olacağız' dedik. Yapılamayacak bir şey varsa vatandaşımıza anlatıyoruz. 2002 yılında ne dedik '3 yıl bizden bir şey beklemeyin, Türkiye'nin hasarlarını tamir edeceğiz' dedik. Ondan sonra da Allah'a şükür 79 yılda yapılamayanları yaptık."

Savaştan kaçan yaklaşık 2 milyon insanın Türkiye'de ağırlandığını, bazı partilerin de "bunları geri göndereceğiz" dediğini belirten Çavuşoğlu, "İnsanda biraz vicdan olur. Bu insanları geri gönderirsek, Somali'deki aç insanları görmezden gelirsek, Müslümanlığımızdan, Türklüğümüzden utanmalıyız. Bu insanlar ölümden kaçıyor" dedi.

AK Parti Antalya milletvekili adaylarını tek tek tanıtan Bakan Çavuşoğlu, listenin ilk sırasında Antalya'nın yol sorununa çözüm bulacak Lütfi Elvan'ın yer aldığını söyledi.

Çavuşoğlu, listede biri başörtülü, biri başörtüsüz iki kadın adaylarının bulunduğuna dikkati çekerek, bunun AK Parti'nin bütün kadınlara eşit mesafede durduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Kadınlarımız arasında ayrım yapmadıklarını dile getiren Çavuşoğlu, "Kadınlarımıza önem veririz. Çünkü yarının, çocuklarımızın geleceğini herkesten fazla kadınlar yükleniyor" diye konuştu.