Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- CHP Antalya milletvekili adayı Budak: - "Siyaset bir meslek değil. Siyaseti ülke için, geniş halk kitleleri için yapılan, gönüllülük esasına dayanan bir iş olarak görüyorum"

ANTALYA (AA) -  CHP Antalya milletvekili adayı Çetin Osman Budak, siyasetin bir meslek olmadığını belirterek, "Siyaseti ülke için, geniş halk kitleleri için yapılan, gönüllülük esasına dayanan bir olarak görüyorum" dedi. 

Budak, bir kafeteryada düzenlediği basın toplantısında, Antalya'nın bütün sorunlarıyla yıllarca uğraştığını, güçlü bir ekip çalışması yapıldığı takdirde kente dair iyi işlerin ortaya konulabileceğini söyledi.

Demokrasisi gelişmiş, ekonomileri üst düzeyde ülkelerde sivil toplumun değerli olduğunu vurgulayan Budak,  Türkiye 'de ise sivil topluma halen yeterince önem verilmediğinden yakındı.

Türkiye'de yüksek sesle konuşanın cezalandırıldığını ileri süren Budak, şöyle konuştu:

 "Konuşmalarınızı süzgeçten geçirirsiniz, dilinizi ısıra ısıra bir şeyler söylemeye gayret edersiniz. Benim dönemimde de böyle oldu aslında. Söylemek istediğim her şeyi söyledim fakat bir çok defa süzgeçten geçirerek söyledim. Yine süzgeçten geçirerek söylüyorum, çünkü benim tarzım bu. Ama net söylemem gerekenleri de artık söyler duruma geldim."

- "Siyaset bir meslek değil"

Budak, artık oda başkanlığından çıkıp  siyasi kulvara girdiklerini hatırlatarak, "Siyaseti ben şöyle görüyorum: Siyaset bir meslek değil. Siyaseti ülke için, geniş halk kitleleri için yapılan, gönüllülük esasına dayanan bir iş olarak görüyorum" diye konuştu.

Türkiye'de siyaset kurumunun böyle yürümediğini savunan Budak, siyasetin bir meslek, ölene kadar yapılması gereken bir görev gibi düşünüldüğüne değindi.

Budak, Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda ciddi kaygılar olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Hukukun üstünlüğü yoksa zaten güvenliğiniz yok. Sağınız, solunuz, önünüz, arkanız, her yeriniz açıktır ve her türlü tehdide karşı önünüz açıktır. Zaten hukukun üstünlüğü yoksa demokrasinden bahsetmemizin hiçbir alemi yok. Bunu ben söylemiyorum, siyasi iktidarda 12-13 yıldır bakanlık düzeyinde görev yapanlar söylüyor. Hem de toplumun tamamı söylüyor. Sivil toplum örgütleri de söylüyor. Onlar, artık konuşamaz hale gelmelerinin hukuk güvencesinden uzak kalmalarından kaynaklandığını söylüyorlar."

Türkiye'de hukukun üstünlüğü kalmadığı için insanların korktuğunu ileri süren Budak, özellikle işadamlarının bu korkuyu daha çok yaşadığını iddia etti.

İşadamları örgütlerinde konuşanların vatan hainliğiyle suçlandığını belirten Budak, "Merkez Bankası Başkanı talepleri yerine getirmedi diye vatan hainliğiyle suçlandı. Yandaş fikirde olmayan basın mensupları vatan hainliğiyle suçlandı" dedi.