Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Ana muhalefet partisinin iktidar olma diye bir derdi yok. Muhalefette kalmaktan çok mutlu. Yani şu an dışarıda da içeride de sizin çalışmanıza gerek yok" - "Bizim için iyi ama ülke için kötü. Demokraside sağlam bir muhalefet olmaz mı?"

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ana muhalefet partisinin iktidar olma gibi bir derdinin bulunmadığını savunarak, "Muhalefette kalmaktan çok mutlu. Bizim için iyi ama ülke için kötü. Demokraside sağlam bir muhalefet olmaz mı?" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, AK Parti 'nin Alanya Gençlik Kolları İstişare Toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Çavuşoğlu, siyasete girerken Antalya ve Alanya ile ilgili hayallerinin bulunduğunu, bu hayallerin bir kısmını gerçekleştirdiğini, bir kısmını da gerçekleştiremediğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Zamanımız yetmiyor, her şeyin bir limiti var. Bu hayaller de gerçekleşmeyecek hayaller değil. Bizim 13 yılda yaptıklarımızdan sonra yapılamayacakları sizler gerçekleştireceksiniz, gençler gerçekleştirecek. Bizim gençlere önem vermemizin sebebi budur" dedi.

Seçim öncesi siyasi partililerin vaatlerini de değerlendiren Çavuşoğlu, Cem Uzan'ı hatırlatarak şunları söyledi:

"Onun bir partisi vardı, işte bir litre mazot 1 lira olacak, şu olacak, bu olacak... Tabii insanın iktidar diye bir derdi olmazsa, atar. Dikkat edin 'iktidar olacağız' demiyor hiçbirisi. Hatta ana muhalefet partisinin iktidar olma diye bir derdi yok. Muhalefette kalmaktan çok mutlu. Yani şu an dışarıda da içeride de sizin çalışmanıza gerek yok. Zaten sizde muhalefet yok. Ben de diyorum ki doğru söylüyorsunuz. Bizim için iyi ama ülke için kötü. Demokraside sağlam bir muhalefet olmaz mı? Onlar böyle hayali şeyleri atıp tutuyorlar ve inanılmaz şeylerde bulunuyorlar. Gerçekleşmesi mümkün değil."

AK Parti'nin neler yaptığını bazılarının hatırlamayabileceğini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye 'nin 500 milyon dolar için IMF'nin kapısında beklediği günler yaşadığını söyledi. 1 milyar dolar geldiği zaman gazetelerin "kurtulduk" şeklindeki manşetlerini bazılarının hatırlayamadığını belirten Çavuşoğlu, " Bugün  çok şükür güçlü bir Türkiye. Ekonomisi, alt yapısı güçlü ve hedeflerine emin adımlarla ilerleyen, yönetilen değil, yöneten, alınan kararlara uyan değil, karar masasında olan, dünyanın her noktasında bir gelişme olursa veya karar verilirse Türkiye artık görüşü sorulan bir ülke oldu"

Yurt dışında itibarı olan, kalkınma projeleri olan Türkiye'nin, insani yardımlarda da dünyada üçüncü olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin 2013 yılında 1,6 milyar dolar insani yardım yaparak dünyada üçüncü olduğunu vurguladı.

- "Vadandaşlarımız çok daha fazlasını hak ediyor"

Paraların, ülkenin gelirinin yolsuzluğa gitmediğini ve ülkenin gelirinin heba edilmediğini ifade eden Çavuşoğlu, 23,5 milyar dolar da IMF'ye borç ödediklerini söyledi.

Yönetime geldiklerinde devletin kendi memuruna bile borcu olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bir devletin kendi memuruna borcu olabilir mi? Bu devlete saygı olur mu, böyle bir devlet olabilir mi? Allah'a şükür hepsini ödedik. IMF'ye bugün borç veriyoruz" dedi.

AK Parti'nin çok şey yaptığını ama bunun da yetmediğini kaydeden Çavuşoğlu, hedeflerin devam ettiğini bildirdi. 2023 hedeflerinin Türkiye'yi başka yerlere götüreceğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Vatandaşımız çok daha fazlasını hak ediyor. Bugün kişi başı milli gelirde 11 bin dolarla biz yetinecek miyiz? Bakıyoruz bazı ülkelerin milli geliri 50, 60, 70, 110 bin dolara çıkıyor. Biz niye 11 bin dolarla yetinelim. Bu vatandaş daha fazlasını hak ediyor. İnşallah hedeflerimize ulaşacağız" diye konuştu. 

- 3 dönem kuralı

Konuşmasında AK Parti'nin 3 dönem kuralını da değerlendiren Çavuşoğlu, uygulamanın çok doğru olduğunu ve uygulamayı desteklediğini bildirdi.

Siyasette gençlerin de var olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Gerçekçi olacaksınız, hayal kuracaksınız. Hayalleriniz için de çalışacaksınız ve hedeflerinizi büyük tutacaksınız. Siz bu ülkenin, bu partinin geleceğisiniz. 2053 ve 2071 hedefleri için sizler, bizlerin umudusunuz" dedi.

7 Haziran seçimlerinin önemine dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, Anayasa'yı değiştirmek, Türkiye'yi yeniden şaha kaldırmak için seçimlerin çok önemli olduğunu vurguladı.