Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- Manavgat'ta basın mensupları ile bir araya gelen CHP Antalya Milletvekili adayı Çetin Osman Budak, yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi verdi

ANTALYA (AA) - CHP  Antalya Milletvekili adayı Çetin Osman Budak, seçim çalışmaları kapsamında Manavgat'ta basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Budak, bir restoranda düzenlenen kahvaltıda, Manavgat'a önem verdiklerini belirterek, iktidara geldiklerinde yapacakları hizmetlerle ilgili bilgi verdi. 

Antalya'daki ulaşım sorunlarına değinen Budak, hızlı tren projesinin ATSO olarak 2016 EXPO'ya yetişmesi için 100 bin imza topladıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in bir ziyaret sırasında hızlı trenin 2017'de Antalya'ya geleceğini, konu ile en yoğun ilgilenen oda başkanı olarak bana takdirlerini ilettiğini ve teşekkür beklediğini basından öğrendiğini anlatan Budak, "Henüz proje aşamasında olduğunu bildiğimiz Konya-Antalya hızlı treninin 2017'ye nasıl yetiştirileceğini bilmemekle beraber bu habere sevinmekten çok burukluk yaşadığımı samimiyetle ifade etmek isterim. Çünkü biz EXPO 2016 gündeme geldiğinde, yani 2009 yılında hızlı trenin Antalya'ya gelmesi konusunu konuşmaya başladık" dedi.

EXPO'nun yapıldığı kentlerde altyapı ve üstyapı çalışmaları, lojistik hizmetlerin tamamlandığını, bunu örnek vererek hızlı tren projesinin hızlandırılmasını istediklerini kaydeden Budak, şöyle devam etti:

" Ankara -Konya hızlı tren hattı projesi gerçekleşmek üzereydi ve Afyonkarahisar yatırımı başlamıştı. Daha sonra yaptığımız görüşmede sayın Yıldırım, hızlı trenin 2016'ya yetişmesinin Toroslar'ın aşılması zorluğundan dolayı mümkün olmadığını söylemişti. Şimdi aldığımız haberden anlıyoruz ki hükümet talebimize 2012 veya 2013'te ilgiyi gösterseydi hızlı tren 2016 EXPO'ya yetiştirilebilirmiş. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ekonomik ve sosyal projelerimizle gündemi halkın  bugün gerçek sorunu olan ülke ve kent ekonomilerine getirdiğimiz, hızlı tren gibi projelerin de dillendirilmesine vesile olduğumuz için sanırım biz de bir teşekkürü hak ediyoruz."

Japonya'nın saatte 600 kilometre hızı aşıp uçak süratine yaklaşan hava yastıklı, mıknatıslı yüksek hızlı tren denemesine geçtiğini vurgulayan Budak, 12 milyon yabancı, 3 milyondan fazla yerli turistin geldiği Antalya'ya 150 kilometre hız yapan konvansiyonel trenin gelmesinin büyük bir müjde olarak konuşulmaması gerektiğini ifade etti.

Budak, turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması ile ilgili ATSO Başkanlığı döneminde çeşitli projeler hazırladıklarını, iktidara geldiklerinde bu projeleri hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk ile partililer de katıldı.