Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- CHP Antalya milletvekili adayı Budak, seçim çalışmalarını Kaş ilçesinde sürdürdü

ANTALYA (AA) - CHP  Antalya milletvekili adayı Çetin Osman Budak, Kaş ilçesini ziyaret etti.

Budak, programına Kınık Hali'ni ziyaret ederek başladı. Daha sonra Sarıbelen, Kalkan ve Üzümlü mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelen Budak, halkın sorunlarını dinleyip projeleri hakkında bilgi verdi. 

Kaş'ın doğası ve konumu gereği "Sakinşehir Projesi" için ideal bir yer olduğuna dikkati çeken Budak, burada gerçekleşecek çevre düzenlemeleri ve desteklerle Kaş'ın stressiz yaşamın sembolü haline getirilebileceğinin altını çizdi.

Bunun için devletin desteğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Budak, şöyle konuştu:

"Kaş'a çok yakışacak bazı alt projeler gerekmektedir. Kamunun enerji üretiminin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması, görsel kirliliğinin ve trafik gürültüsünün azaltılması, biyoçeşitliliğin korunması, engellilere yönelik mimari engellerin ortadan kaldırılması, önemli yönetimsel kararlara tabandan tavana katılım sürecini sağlayacak aktif tekniklerin benimsenmesi yapılması gerekenlerin ilk sırasında yer almalıdır."

Antalya'nın köy ve ilçelerini ihya edecek kırsal kalkınma projelerini hayata geçireceklerini belirten Çetin Osman Budak, özel yasa ile "ekolojik köy" tanımı yaparak, ekolojik turizmin başlatılabileceğini anlattı.

- "Köyler de ilçeler de ihya olacak"

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı gerçek işlevine kavuşturmak istediklerini vurgulayan Budak, şunları söyledi:

"Yöresel el sanatları ve zeytinyağı, kurutulmuş meyve, doğal bitkiler ve hatta yerel şarap üretimi hem turizmi hem kırsal kesimi hem de ticareti destekler. Acilen kırsal kalkınma yasası, Kırsal Turizm Yasası çıkarılması, kırsal kalkınma ajansları kurulması gerekiyor ki bütün bu çalışmalar etkin biçimde yürütülebilsin. Bunu yaptığımız zaman Antalya'nın köyleri de ilçeleri de ihya olacaktır."

Köylüye verilen tarımsal desteklerin yetersiz olduğunu savunan Budak, 2010'dan bu yana tarım ürünlerinde ortalama fiyat artışının yüzde 30, genel enflasyonun yüzde 50 arttığını ifade etti. Budak, " Avrupa 'da bir inek veya keçiye verilen sosyal yardım desteği bizde insana verilmiyor. Orada çiftlikteki süt ineklerine verilen destek ilk 50 inek için her birine 187 avro. 50 ve 100 arasında da inek başına 140 avro. Koyun başına 24 avro, keçiye 17 avro destek veriliyor. Kredi desen zaten faizi yok gibi, dosya masrafı da yok" dedi.