Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- CHP Antalya İl Başkanı Esen: - "İktidarı elinde bulunduranların tüm devlet imkanlarını kullanarak, kanunları yok sayarak seçimlere müdahale etmesi kabul edilebilir değildir"

ANTALYA (AA) - CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, iktidarı elinde bulunduranların devlet imkanlarını kullanarak, kanunları yok sayarak seçimlere müdahale etmesinin kabul edilebilir olmadığını bildirdi. 

Esen, il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, siyasette nihai olarak refahı ve zenginliği tabana yaymak, özgür demokratik ve katılımcı bir toplum oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Hazırladıkları seçim bildirgesinin ve politikalarının halktan büyük kabul gördüğünü, CHP'ye büyük güven duyulduğunu ifade eden Esen, adeta ülkenin içinde bulunduğu durumdan kurtuluşu olarak görülmenin mutluluğunu taşıdıklarını vurguladı.

Esen, kamuoyu araştırmalarının CHP'nin Antalya'da açık ara birinci parti durumunda olduğunu gösterdiğini savunarak, "Bize duyulan güvene layık olacağımıza söz veriyoruz" dedi.

- "Millet iradesini korumak bizim için siyasi namus meselesidir"

AK Parti 'nin demokratik, çağdaş bir hukuk devletinde olmaması gereken çalışma yöntemleriyle adeta panik halinde çalışmalar yürüttüğünü iddia eden Esen, Cumhurbaşkanı'nın anayasal ve etik sorumluluğunu bir tarafa bırakarak kamu kaynaklarıyla mitingler düzenlediğini, aleyhlerine çalışmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Esen, çağdaş, demokratik ve hukuk devleti anlayışının seçimlerin eşitlik içerisinde yapılmasını gerektirdiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"İktidarı elinde bulunduranların devlet imkanlarını kullanarak, kanunları yok sayarak seçimlere müdahale etmesi kabul edilebilir değildir. Halkımız çok yüksek bir adalet anlayışına sahiptir. Tüm bunları görür ve 7 Haziran'da gereken cevabı verir. Ekmek parasının peşinde olan emekçileri zorla mitinglere götürenler, halka ait kamu araçlarıyla mitinglere taşıma yapanlar, tüm bu hukuka ve siyaset ahlakına aykırı çabalara elinden gelen desteği sağlayan kamu görevlileri de 7 Haziran'da halktan gereken cevabı alacaktır. Hiç şüpheleri olmasın."

Hemen hemen herkesin seçim günü sandık güvenliği ile ilgili endişeler taşıdığını öne süren Esen, bununla ilgili önlemleri aldıklarını, hiç kimsenin millet iradesine hile karıştırmasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

"Millet iradesini korumak bizim için siyasi namus meselesidir" diyen Esen, sandıklara hile karıştırılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Esen, seçim güvenliği ile ilgili Antalya'da yaklaşık 15 bin kişi görevlendirdiklerini, olası bir hile durumunda sandıklara kapanarak koruyacaklarını söyledi.