Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- CHP milletvekili adayı Budak: - "Yıllar sonra, en azından 2009'dan sonra ilk kez ekonomi birinci gündem konusu oldu. Bu da CHP'nin zaferidir"

ANTALYA (AA) - CHP Antalya milletvekili adayı Çetin Osman Budak, "Yıllar sonra, en azından 2009'dan sonra ilk kez ekonomi birinci gündem konusu oldu. Bu da CHP'nin zaferidir" dedi.

Budak, yaptığı yazılı açıklamada, seçimi kazanmanın fikir, düşünce, vizyon yarışını kazanmakla başlayacağını, oyun sonra geleceğini kaydetti. Bu seçimde fikir ve vizyon yarışını CHP'nin kazandığını savunan Budak, CHP'nin gündemi değiştirerek, iktidara ilk adımını attığını ifade etti.

AK Parti 'nin seçim kampanyasındaki başkanlık sistemi söyleminden de artık vazgeçildiğini iddia eden Budak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Türk milletinin başkanlık sistemi gibi bir derdi olmadığı gibi, milletin üçte ikisi kesinlikle karşı. Dolayısıyla o kadar halktan kopmuşlar ki halkın gündemini yakalayamadılar. Milletin önüne yeni bir vizyon koyamadılar. Gündemi CHP belirledi. CHP halkın en önemli sorunlarına parmak bastı. En önemli sorunlar olan işsizliği, yoksulluğu, emeklilerin sefaletini, esnafın, üreticinin yok olma noktasına geldiğini gündeme getirdi. Yıllar sonra, en azından 2009'dan sonra ilk kez ekonomi birinci gündem konusu oldu. Bu da CHP'nin zaferidir."

- "Güç zehirlenmesi yaşadılar"

Budak, CHP ile unutulmuş, ezilmiş kesimlerin yeniden Türkiye gündemine geldiğini, Türkiye'de "bir ümit ışığının göründüğünü" söyledi.

Hükümetin "güç zehirlenmesi" yaşadığını iddia eden Budak, açıklamasında şunları kaydetti:

" AKP esnafın, köylünün, yoksulun ve dindar vatandaşımızın oyunu alarak iktidara geldi. CHP bir dönem bu kesimlere kendisini yeterince anlatamadı. Ama AKP yönetimi kendisi zenginleşince, kendisine oy veren mazlumları, yoksulları unuttu. Hani, klişe hikayedir, bazen birden bire çok para kazanan, şöhret olan birisi ilk önce eşini boşar ya, AKP de halktan boşandı. Zenginlik, makam, lüks, şatafat, şımarıklık yarattı, güç zehirlenmesi yaşadılar. Gözleri doymaz oldu."

Budak, AK Parti'nin göreve geldiği dönemde Ecevit hükümetinin hazırladığı programa sadık kaldığını, küresel konjonktürün de yardımıyla Türkiye'ye para geldiğini savundu.

İktidarın duble yol, havalimanı, köprü, baraj, hızlı tren gibi söylemlerini de eleştiren Budak, "Halbuki bunlar iktidarın yapmak zorunda oldukları işler. Asıl olan insanı nereye koyduğunuz?" diye sordu.

- "CHP'den ders almalı"

Budak, Antalya'da toplu taşıma sisteminin düzeltilmesinin, köprülerden daha önemli olduğunu ifade etti. Antalya köylerinin su faturasının, limandan daha acil bir sorun olduğuna işaret eden Budak, açıklamasında şunları kaydetti:

"Beldeler kapandığı için köylere yakın itfaiye aracı kalmadı ve köylerde yangın riski arttı. Köylere itfaiye aracı, ambulans, marina yapmaktan daha acildir. Yaşlılara huzur evi, mahalle ve beldelere sağlık ocağı daha acil sorunlardır. Boğaçayı'nda yeşil alanı korumak, Antalya'nın turizmi ve tarımı için önem taşıyan güzelim dağları, vadileri, yaylaları korumak daha önemlidir."

CHP olarak demokrasi ve hukuku ilk sıraya koyduklarını vurgulayan Budak, AK Parti'nin ekonomi, kalkınma, demokrasi, adalet ve hukuk konularında CHP'den ders alması gerektiğini savundu.