Gerontoloji mesleğinin standartları belirlendi

Gerontoloji mesleğinin standartları belirlendi
Gerontoloji mesleğinin standartları belirlendi
ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özgür Arun, gerontoloji bölümü mezunlarının hangi alanlarda ne tür çalışmalar...

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özgür Arun, gerontoloji bölümü mezunlarının hangi alanlarda ne tür çalışmalar yapacaklarını yasal düzlemde tanımlayan standartların belirlendiğini söyledi.

Arun, yaptığı açıklamada, Türkiye 'de sosyal bilimler alanında ilk defa bir mesleğin tanımını Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü tarafından yapılacağını belirtti.

Gerontoloji Bölümü Başkanlığı'nın girişimleriyle 11 Aralık 2013 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında gerontolog mesleğine ilişkin standardın hazırlanması amacıyla işbirliği protokolü imzalandığını ifade eden Arun, protokol kapsamında hazırlanacak meslek standartları için Avrupa yeterlilik çerçevesinde 8 yeterlilik seviyesinin bulunduğunu vurguladı.

Her bir seviyenin belli bilgi, beceri ve yeterliliklerin bileşiminden oluştuğuna dikkati çeken Arun, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü, gerontolog meslek standartlarını hazırlayan kuruluş olarak yetkilendirilmiş, 2014 yılı itibarıyla lisans düzeyine işaret eden seviye 6'dan başlayarak, gerontolog meslek standartlarını oluşturmak için çalışmalara başlamıştır. Gerontoloji bölümü öğretim üyeleri, seçilmiş mezun ve öğrenci temsilcileri ve işbirliği içinde çalışılacak diğer meslek gruplarının da katkılarıyla mesleğine ilişkin standartlar Eylül 2015 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır."

Bu standartların belirlenmesiyle hem mezunların hem de kamu ve özel sektördeki işverenlerin gerontologların ne iş yapacaklarını biliyor olacaklarını belirten Arun, "Böylelikle hizmet vermekle yükümlü olduğumuz tüm toplumsal kesimlerin (engelli, yaşlı ve diğer kırılgan kesimlerin) tamamına verilen hizmet standartlarının kalitesi artacak" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin hızlı yaşlanan bir ülke olduğunu ve gerontologların yaşlanmaya ilişkin gelecekte ortaya çıkacak tüm sorunları çözme kabiliyetine sahip bir uzmanlar grubu olduğunun altını çizen Arun, gerontologların mesleki standartlarının belirlenmesinin, yaşlanma ve yaşlılık alanında yapılacak olan köklü değişimlerden, önemli gelişmelerden biri olduğunu bildirdi.

Arun, "Sosyal bilimler alanında bir ilk olan bu girişim ile diğer meslek gruplarına da örnek olacağız. Üniversitemizin müfredatı, Türkiye'de açılan ve açılacak olan diğer üniversitelerdeki gerontoloji bölümlerinin müfredatı ile eşleştirilecek. Böylece eğitimde birlik sağlanmış olacak" ifadesini kullandı.