Gezici Çanakkale Müzesi Manavgat'ta

Gezici Çanakkale Müzesi Manavgat'ta
Gezici Çanakkale Müzesi Manavgat'ta
- Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı etkinlikleri kapsamında Gezici Çanakkale Müzesi, Manavgat ilçesinde ziyaretçilere açıldı

ANTALYA (AA) - Manavgat Belediyesinin öncülüğünde Türkiye Gaziler Vakfı tarafından oluşturulan "1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi" Manavgat'ta ziyaret açıldı.

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki sergide, Çanakkale Savaşı'ndan kalma savaş malzemeleri, şehit ve gazi mektupları, mermi kovanları, mataralar, askeri kıyafetler, Manavgat'tan şehit olanların isimlerinin yer aldığı şehitlik anıtı yer aldı.

Serginin açılışına Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, belediye meclis üyeleri ile belediye birim müdürleri de katıldı. Sergide gösterime çıkarılan mermiler, silahlar ve özellikle o günlerde giyilen savaş giysileri, öğrencilerin ilgisini çekti.

1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzede savaşta kullanılan malzemeleri içeren 4 bin parça eser bulunduğunu kaydetti. 

Beş yıldır müzenin Türkiye'nin çeşitli yerlerini gezdiğini ifade eden Yürükaslan, "100. yıl etkinlikleri kapsamında Akdeniz Bölgesi'ni ziyaret ediyoruz. Akdeniz ziyaretimize Alanya ile başladık. Şimdi Manavgat'tayız. Ziyaretlerimiz Antalya ve ilçelerinde devam edecek" dedi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise kültür hizmetleri kapsamında bir hafta boyunca öğrencilerin ücretsiz olarak müzeyi gezebileceklerini söyledi.

Çocukların müzeyi görmesinin manevi anlamda büyük değer taşıdığını vurgulayan Başkan Sözen, "Çocuklarımız bu vatan topraklarının ne kadar zorluklarla kazanıldığını bu sergiyle bir kere daha kavramış olacak. Tüm Manavgat halkını sergiyi izlemeye davet ediyorum" diye konuştu.