Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Antalya'da:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Antalya'da:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Antalya'da:
- "Türkiye ne zaman siyasi istikrarla yönetildi, ekonomik istikrar beraberinde geldi, kalkınma o zaman oldu. Türkiye ne zaman bu istikrarını kaybetti, beraberinde ekonomik kaoslar geldi"

ANTALYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye 'de siyasi istikrar sağlandığı zaman ekonomik istikrarın da beraberinde geldiğini, siyasi istikrar olmadığı zaman ekonomide kaoslar yaşandığını söyledi. 

Eker, Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kaleiçi'nde gerçekleştirilen "Çiçek Açan Şehirler Projesi"nin tanıtım toplantısında, Antalya'nın tarihin, tarımın, turizmin çok önemli merkezi olduğunu belirtti.

Antalya'ya son 12 yılda  AK Parti hükümetleri tarafından önemli yatırımlar yapıldığına işaret eden Eker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in önceki belediye başkanlığı döneminde kente ciddi kazanımlar sağladığını ifade etti. 

Türkiye'nin ilk EXPO'sunun Antalya'da gerçekleştirileceğine değinen Eker, EXPO ile tabiatın, endemik türlerin, bölge zenginliklerinin ön plana çıkarılacağını anlattı.

Bakan Eker, botanik EXPO'sunun "Çiçek ve çocuk" teması ile tabiatı, saflığı ve temizliği sembolize ettiğini kaydetti.

- "Siyasi istikrar ekonomik istikrarı getirdi"

Türkiye'de son 12 yılda siyasi istikrarın sağlandığını, bu sayede kalkınmanın gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Eker, bunun devam edebilmesi için istikrarın önemine işaret etti. Bakan Eker, şöyle konuştu:

"Türkiye ne zaman istikrar içerisinde oldu, siyasi istikrar ekonomik istikrarı getirdi. Türkiye ne zaman siyasi istikrarla yönetildi, ekonomik istikrar beraberinde geldi, kalkınma o zaman oldu. Türkiye ne zaman bu istikrarını kaybetti, beraberinde ekonomik kaoslar geldi. Onun için Türkiye'nin kaybedecek zamanı yok. Çünkü gerçekten çok zaman kaybetti, sanayi devrimini ıskaladı, arkasından bir sürü süreç kaybetti. O sanayi devrimini ıskaladığımız için teknolojiyi elde edemediğimiz için teknolojide gelişmeyi sağlayamadığımız için silah üstünlüğümüzü kaybettik, onun için bir imparatorluk paramparça oldu. Hala Anadolu coğrafyası üzerinde, Ortadoğu üzerinde emelleri olanlar var, projeleri devam ediyor."

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, Çiçek Açan Şehirler Projesi'nin Antalya'nın ilgisini çekecek önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Hızlı bir tempoyla çalışmaları yürüttüklerini, projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Türel, "Çalışmalarımız tempo kazandıkça ben üzülmeye başladım, çünkü geriye baktığımda daha önce Antalya'nın bir 5 yıl kaybettiğini görüyordum ancak kaybın ne kadar büyük olduğunu her geçen gün daha iyi görüyorum ve maalesef içim yanıyor" diye konuştu.

Geçen 5 yılda Antalya'ya hiçbir şey yapılmadığını savunan Türel, "Antalya 5 yıl kaybediyorken bazılarımız kaybeden yıllara ilgi göstermemiş, sivil toplum örgütlerimiz denetleme ve eleştirme görevini yeteri kadar yapamamış, basınımız ilgi göstermemiş" dedi.

Türel, Yavuz Özcan Parkı ve İl Özel İdaresi'nin eski binasını kaplayan yerdeki park projesi ve Kadın Yarı'na şelale için dökülen betonu eleştirenlere de tepki gösterdi. Bazı meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu belirten Türel, "Siyaset Antalya'dan daha mı kıymetli, siyasi taraftarlık daha mı kıymetli, bu nasıl vatanseverlik, nasıl Antalya sevdalılığıdır. Sussan olmuyor, susmasan olmuyor" ifadelerini kullandı.

Tanıtım toplantısına, Antalya Valisi Muammer Türker de katıldı.