Güneş enerjili stat, Beşiktaş maçı ile kapılarını açacak

Güneş enerjili stat, Beşiktaş maçı ile kapılarını açacak
Güneş enerjili stat, Beşiktaş maçı ile kapılarını açacak
- Türkiye'nin kendi enerjisini üreten tek stadı olacak Antalya Arena, 26 Ekim Pazartesi günü oynanacak Antalyaspor-Beşiktaş maçı ile sporseverlerle buluşacak - Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer: - "8 yıldır stat hasreti çektik. Adeta göçebe hayatı yaşadık. 33 bin kişilik stadımız pazartesi günü Beşiktaş maçı ile Antalya halkıyla buluşacak" - "Premier Lig'den bir dünya yıldızı ile temas halindeyiz. Beşiktaş maçındaki atmosferi gördükten sonraki hafta İngiltere'ye gidip görüşmelere başlayacağız"

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Güneş enerjisi panelleriyle kendi enerjisini üreten ve yapımı tamamlanan Antalya Arena, Antalyaspor-Beşiktaş maçı ile kapılarını sporseverlere açacak.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne tahsis edilen Muratpaşa ilçesi Meltem Mahallesi'ndeki 96 dönümlük arazide yapımına 23 Haziran 2013 tarihinde başlanan Antalya Arena, tamamlandı. Dairesel yapısı nedeniyle antik kentlerdeki arenalara benzetilen ve bu özelliğiyle Türkiye'deki diğer statlardan farklı olan Antalya Arena'nın çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirildi.

13 bin metrekarelik panelleriyle Türkiye'nin kendi enerjisini üreten tek stadı olma özelliğini taşıyan stadyum, 16 Eylül'den itibaren şehir şebekesine de elektrik vermeye başladı.

Türkiye'de kış aylarında yaklaşık 2 bin takımın kamp yaptığı Antalya'daki stat sorununu ortadan kaldıracak Antalya Arena'nın çatısının 5 bin metrekarelik bölümünde, çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf malzeme kullanıldı. İçinde 44 loca, 8 bin metrekarelik ticari alan ve bin 200 araçlık otopark bulunan stadyumda, karşılıklı iki skor ekranı yer alıyor. 

- "Şehrimizi futbolda da dünya markası yapmalıyız"

AA muhabirine Antalya Arena'yı gezdiren Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, büyük bir heyecan yaşadıklarını söyledi. Yeni statlarına kavuşmanın verdiği heyecanla geceleri bile uyuyamadığını anlatan Gencer, Antalyaspor'un stadyumsuzluktan kurtulduğunu ifade etti. 

Atatürk Stadı'nda maçların oynanamayacağının belirtilmesi üzerine Mardan ve Akdeniz Üniversitesi statlarını kullandıklarını hatırlatan Gencer, şöyle konuştu:

"8 yıl stat hasreti çektik. Adeta göçebe hayatı yaşadık. 33 bin kişilik stadımız pazartesi günü Beşiktaş maçı ile Antalya halkıyla buluşacak. Son çalışmalar yapılıyor. Son incelemelerde, raporlarda bir aksilik görünmüyor. Olumlu raporlar geldi. Son raporların da olumlu geleceğini tahmin ediyoruz. TFF'nin sitesinde maçın oynanacağı stadın Antalya Arena olarak açıklanmasını büyük bir heyecanla bekliyoruz."

 

- Passolig sayısı 35 bine yükseldi

Yeni stadyum ile geçen yıl 4 bin civarında kapattıkları Passolig sayısının bu yıl 35 bin olduğunu ifade eden Gencer, 12 bin de kombine bilet sattıklarını bildirdi.

Taraftarların ilgisinin "memnuniyet verici" olduğunu dile getiren Gencer, "Antalya'daki Passolig bayilerindeki kartların tamamen bitirdiler. Bayilere yeni passolig kartlarının gelmesini bekliyoruz. Bu Antalya için gurur verici" dedi.

Beşiktaş maçının kendileri için bir milat olacağını anlatan Gencer, şöyle devam etti:

"Beşiktaş maçı ile yol haritamızı çizeceğiz. İnşallah bu stat o maçta dolacak. Beşiktaş'ı yenerek üst sıralara tırmanmak ve orada yerimizi sabitleştirmek istiyoruz. Bunu başardığımız takdirde ve taraftarların, turizmcilerin, sanayicilerin, atanmış ve seçilmişlerin takıma sahip çıkmaları halinde Avrupa takımı olmamız işten bile değil. Avrupa'yı hedefleyen bir takım yaratmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. İlgiyi gördüğümüz zaman ikinci dünya yıldızını Antalya'ya getireceğiz. İki yıldız ile görüşüyoruz. İhtiyaç olan noktalara transfer yapmayı düşünüyoruz. Premier Lig'den bir dünya yıldızı ile temas halindeyiz. Beşiktaş maçındaki atmosferi gördükten sonraki hafta İngiltere'ye gidip görüşmelere başlayacağız."

- Fatih Terim ile "kravat" iddiası

Gencer, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile "20 binden aşağı kombine ve Passolig olmayacak" şeklinde kravatına iddiaya girdiğini belirtti.

Beşiktaş maçında 15 bin taraftar beklediğini ve Fenerbahçe ya da Galatasaray maçına kadar 20 bin sayısını geçeceklerine inandığını anlatan Gencer, "İddiayı kazanacağım. Bekleyip göreceğiz. Fatih Terim ile sürekli görüşüyorum. Stadın açılışına Terim'i davet ettik. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da davet ettik. TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in de katılımıyla stadın açılışını yapacağız" diye konuştu.