Güney Kore'den EXPO 2016'ya katılım imzası

Güney Kore'den EXPO 2016'ya katılım imzası
Güney Kore'den EXPO 2016'ya katılım imzası
- Güney Kore, gelecek yıl düzenlenecek EXPO 2016 Antalya'ya katılma kararı aldı - Güney Kore Heyeti Başkanı Hun Park: - "Türkiye'nin 2013'de Suncheon EXPO'sunda açtığı bahçeye ilk günkü gibi bakmaya devam ediyoruz"

ANTALYA (AA) - Güney Kore, "Çiçek ve çocuk " temalı EXPO 2016 Antalya'ya katılmak için imza attı.

Türkiye ile Güney Kore arasındaki EXPO 2016 Antalya ile ilgili görüşmelerde resmi imza atıldı. Katılım imzasını, Güney Kore adına  ülke bahçesinin yapımını üstlenen Hun Park ile EXPO 2016 Antalya adına Genel Sekreter Vekili Faik Akturan attı.

Güney Kore heyeti başkanı ve aynı zamanda şef mimarı olan Hun Park, "Türkiye'nin 2013'de Suncheon EXPO'sunda açtığı bahçeyi ilk günkü gibi bakmaya devam ediyoruz" dedi.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan ise iki ülkenin köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Dost ve kardeş ülke Güney Kore'yi EXPO'da görmekten mutluluk duyacağız. Güney Kore, zengin bir kültüre sahip. EXPO 2016'da da bu kültürü yansıtan bir bahçe ile aramızda olacaklarına inanıyoruz. Biz de Türkiye olarak 2013 yılında Suncheon EXPO'da bir bahçe açtık ve bahçemiz hala açık. Sizler de açtığınız Güney Kore bahçesini bizlere emanet edeceksiniz ve biz de çok uzun yıllar açık kalacak bu bahçeye tıpkı sizin Suncheon'daki Türk bahçesine baktığınız gibi titizlikle bakacağız."

Akturan, heyet başkanı Hun Park'a, EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği şakayık ile endemik bitkiler kitabı ve çeşitli hediye sundu. Park, EXPO heyetine kötü ruhları kovduğuna inandıkları karı-koca maskı hediye etti. Park ve Akturan EXPO 2016'nın güzelliklerle geçmesi dileğiyle maskları takarak fotoğraf çektirdi.

Proje sunumu sonrası Güney Kore heyetine bin 121 dönümlük alanda konuk ülkeye ayrılan bölüm gösterildi.