Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Can:

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Can:
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Can:
- "Silahların susmasından belli bir süre sonra barış sürecine doğru gidileceği düşüncemiz var"

ANTALYA (AA) - Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Zeynel Can, silahların susmasından sonra barış sürecine gidileceğini düşündüklerini söyledi.

Can, Muratpaşa ilçesine bağlı Konuksever Mahallesi'ndeki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Kültür ve Cemevi'nde düzenlediği basın toplantısında, Alevi dernekleri genel başkanlarının ortak metin hazırlayıp, terör örgütü PKK 'nın derhal ve ön koşulsuz silah bırakmasını istediğini anımsattı.

Silahların susması gerektiğini ifade eden Can, "Silahların susmasından belli bir süre sonra bir barış sürecine doğru gidileceği düşüncemiz var. Bununla beraber demokratik zeminde siyaset yapmanın koşullarının yeniden oluşabileceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki süreç, çok kritik. Mutlaka demokratik, sağlıklı bir seçimin yapılması lazım" dedi. 

Toplumda barıştan yana olan her kesimin, yaşadığı acılara rağmen bir sorumluluk hissetmesi gerektiğini vurgulayan Can, şunları kaydetti: 

"Biz de bu anlamda Aleviler olarak çok net bir şekilde... Silahlar susmalı. Bu özellikle artık bir güç tokuşturması, inadına bir tavırdan öte... Mutlaka susmalı, susturulmalı ve toplumun yeniden barışa dönmesinin yolu açılmalıdır. Bu, bütün yaşayan kesimler açısından öyledir. Bugün Suriye örneği, önümüzde çok canlı bir örnektir. Dolayısıyla barış, inadına barış, mutlaka barış diyoruz." 

Toplantıda bazı HDP'li, sivil toplum kuruluşu, sendika, dernek ve cemevi yöneticileri de hazır bulundu.