Halk ozanı Filiz, 400 bestesini kitaplaştırmak istiyor

Halk ozanı Filiz, 400 bestesini kitaplaştırmak istiyor
Halk ozanı Filiz, 400 bestesini kitaplaştırmak istiyor
- Filiz, çıkarmayı istediği beste kitabı için destek bekliyor

ANTALYA (AA) - Bayburt doğumlu halk ozanı Ali Filiz, 400'e yakın bestelerini kitap haline getirmek istiyor. 

Filiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt doğumlu olduğunu fakat geçim sıkıntısı nedeniyle 1986 yılında ailesiyle Antalya'ya göç ettiğini belirtti.

Halk ozanı olmasının hikayesini anlatan Filiz, "Bir gün bir akrabamla 1978 yılında sinemaya gittim. Sinemadan çıktıktan sonra bir türkü söylüyormuşum farkında olmadan. Akrabam türkünün kime ait olduğunu, çok hoşuna gittiğini söyledi. Eve gittiğim gibi türküyü yazdım "dedi.

Filiz, şiir yazmaya 1975 yılında başladığını, bugüne kadar bine yakın şiiri ve 400'e yakın bestesinin bulunduğunu kaydetti. 400 besteyi kitaplaştırmayı hedeflediğini anlatan Filiz, "Gönlümde yatan bir halk ozanı olarak albüm yapmak. Çıkarmak istediğim kitabın üst kısmında notalar, alt kısmında ise sözler yer alacak. İstenildiği zaman okunabilir hazır bir beste kitabı olacak" diye konuştu.

Daha önce birkaç kişiye beste verdiğini dile getiren Filiz, şunları söyledi:

"Şiirlerimden 30'unu 10 sene önce İstanbul Radyosu'ndan ney sanatçısı Mahir Selman'a verdim. Aradan zaman geçti ve radyodan bir türkü duydum, benim şiirim olduğunu anladım. Şiirimin kimin bestelediğini öğrenmek için kaseti aldım. Benim verdiğim şiirlerin birini Selman'ın bestelediğini öğrendim. Kasette şiirimi seslendiren ise Celal Yarıcı'ydı. Artık kaybolmaması için 138 bestemi noterden tastiklettim. 400 bestem hazır, kitaplaştırmak istiyorum. Ekonomik olarak benim böyle bir gücüm yok. Bestelerimi kitaplaştırmak için sponsor desteği arıyorum."


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  İstanbul

  ,

  kitap

  ,

  Sponsor

  ,

  Sözler

  ,

  Şiir

  ,

  göç

  ,

  zaman