Halk Sağlığı Müdürlüğü, çocuklarının gelişimini takip ediyor

Halk Sağlığı Müdürlüğü, çocuklarının gelişimini takip ediyor
Halk Sağlığı Müdürlüğü, çocuklarının gelişimini takip ediyor
ANTALYA (AA) - Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğünce 0-6 yaş grubu çocukların gelişim ve geriliklerinin erken tanınması için "Denver II Gelişimsel Tarama...

ANTALYA (AA) - Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğünce 0-6 yaş grubu çocukların gelişim ve geriliklerinin erken tanınması için "Denver II Gelişimsel Tarama Testi"nin ücretsiz olarak uygulandığı bildirildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, çocuklarda gelişme geriliklerinin erken tanınabilmesi için sosyal , bilişsel, fiziksel ve dil gelişimlerinin belirli aralıklarla değerlendirilmesi gerektiği, bunun için 0-6 yaş grubu çocukların gelişimlerinin takip edildiği belirtildi.

Takip sonucunda çocuğun gelişimi ile ilgili bilgiler elde edilerek ortaya çıkabilecek sorunlara erken dönemde fark edilmesine olanak tanındığı vurgulanan açıklamada, çocuğun bilişsel, fiziksel, dil ve sosyal alanlarda en çok gelişim gösterdiği dönemin 0-6 yaş arasında olduğu, bazen ebeveyn ya da hekimin sorunu gözden kaçırabildiği ve normal kabul edildiği anlatıldı.

Çocukların bazen 2 yaşından sonra konuşamadığı, yürüyemediğinin ortaya çıktığı, bazı durumlarda ise okula başlayıp akranlarıyla benzer gelişim özellikleri gösteremedikleri anlaşıldığında yardım almaya ihtiyaç duyulduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Halk sağlığı, bunun önüne geçmek için erken dönemde yapılan gelişim tarama testleri ile çocuğun var olan potansiyelini en yüksek düzeyde belirleyebiliyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak önleyici sağlık hizmetleri kapsamında, 0-6 Yaş Grubu Çocukların Gelişim Takipleri Programı yürütülüyor. Antalya ve merkez ilçelerinde belirlenen Aile Sağlığı Merkezlerinde 0-6 yaş grubundaki çocuklara 'Denver II Gelişimsel Tarama Testi' ücretsiz olarak uygulanıyor. Test, çocuk gelişimi uzmanları tarafından yapılıyor. Gelişimsel gerilik tespit edilen çocuklar düzenli olarak takibe alınıyor. Böylece çocuklar erken dönemde desteklenebiliyor."


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  YAŞ

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  sosyal