Havacılık Müzakereleri Konferansı

Havacılık Müzakereleri Konferansı
Havacılık Müzakereleri Konferansı
- Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Konseyi Başkanı Aliu: - "Havacılık sektörü tüm dünyada yılda yaklaşık 3,3 milyar yolcu ve 50 milyon ton yük taşıyor" - "2020-2030 yılları arasında uçakla seyahat eden yolcu sayısının iki katına çıkacağını düşünüyoruz. Bunun da yeni iş alanları açacağı ve 2 trilyon dolarlık ekonomik aktivite yaratacağını öngörüyoruz"

ANTALYA (AA) - Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu Konseyi (ICAO) Başkanı Dr. Olumuyiwa Benard Aliu, havacılık sektörünün dünyada yılda yaklaşık 3,3 milyar yolcu ve 50 milyon ton yük taşıdığını belirterek, 2020-2030 yılları arasında uçakla seyahat eden yolcu sayısının bunun iki katına çıkacağını düşündüklerini bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde, Türk Hava Yolları (THY), Pegasus, Atlasglobal Havayolları ve TAV'ın işbirliği ile gerçekleştirilen, Havacılık Müzakereleri Konferansı (ICAN 2015) Antalya'da başladı.

Mardan Palace Hotel'de düzenlenen konferansın açılışında konuşan ICAO Başkanı Dr. Olumuyiwa Benard Aliu, konuşmasına Ankara 'da meydana gelen terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Hayatını kaybeden insanların yakınlarına başsağlığı dileyen Aliu, "Acınızı paylaşıyoruz" dedi.

Bu yıl ICAN toplantısına çok yüksek katılım olduğunu ifade eden Aliu, bunun, hükümetlerin ve sektörlerin havacılığa ne kadar önem verdiklerini gösterdiğini söyledi.

Hava ulaşımının önemine vurgu yapan Aliu, ulaştırma hizmeti sektöründeki şartların iyileşmesi, alanlarının büyütülmesi için fırsatların oluşturulmasının, ekonomiye büyük fayda sağlayacağını ifade etti.

- Havayolu ile 3,3 milyar yolcu

Havacılık sektörünün tüm dünyada yılda yaklaşık 3,3 milyar yolcu ve 50 milyon ton yük taşıdığını ifade eden Aliu, önümüzdeki yıllarda bu sayıların daha da artacağını bildirdi.

Aliu, "2020-2030 yılları arasında uçakla seyahat eden yolcu sayısının iki katına çıkacağını düşündüklerini" belirterek, " Bugün uluslararası turistlerin yüzde 53'ü havayolu ile seyahat ediyor. Turizmin büyümesi sayesinde hem uçuş sayısı hem de uçan yolcu sayısı iki katına çıkacaktır. Bunun yeni iş alanları açacağı ve 2 trilyon dolarlık ekonomik aktivite yaratacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

Hedeflerinin hem güvenliği hem de insanların kolaylıkla havayollarına ulaşabilir hale getirmek olduğunu anlatan Aliu, havacılık sektörü ile kargoların çok önemli bölümünün taşındığını, taşımacılığın güçlenmesinin sağlanmasının ekonomik açıdan önemli olduğunu söyledi.

- Havacılık sektörünün liberalizasyonu

ICAO'ya üye ülkelerin temsilcileriyle havacılık sektörünün liberalizasyonu konusunda yoğun çalışmalar yaptıklarını ve uzun vadeli vizyon geliştirdiklerini anlatan Aliu, kargo hizmetlerinin güçlendirilmesi ve havacılık sektörüne girişin kolaylaştırılması konusunda çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Aliu, "Havacılık sektörünün liberalleşmesi mutlaka devam etmeli, bunun yanı sıra en güvenli yolculuğun havayolu ile sağlandığı belirtilmelidir" dedi.

- Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi

Konferansta konuşan Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi de 8'incisi düzenlenen Havacılık Müzakereleri Konferansı'na en yüksek katılımının bu yıl sağlandığını bildirdi.

94 ülkeden 800'ün üzerinde delegenin Antalya'da buluştuğunu ifade eden Ekşi, toplantıya katkı sağlayanlara teşekkür etti.

- İkili havacılık anlaşmaları imzalanacak

ICAN 2015 konferansında 94 ülkeden sivil havacılık otoriteleri yurt dışı uçuşlarını artırmak amacıyla havacılık müzakerelerinde bulunarak ikili havacılık anlaşmaları imzalayacak.

Ayrıca, uluslararası sivil havacılık kuruluşlarının temsilcileri ile sivil havacılık sektör temsilcilerinin katıldığı konferansta çok sayıda ikili, bölgesel, sektörel işbirliği anlaşmasının imzalanacağı öngörülüyor.

Bu sene ilk kez ICAO kararı ile turizm kuruluşları  Dünya Turizm Örgütü gibi uluslararası örgütlerin de davet edildiği konferansa, katılımcı sayısının bine ulaşması ve 500'den fazla ikili görüşmesinin gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Konferans, 23 Ekim 2015 tarihinde sona erecek.