Havza Yönetimi Hizmet İçi Eğitimi

Havza Yönetimi Hizmet İçi Eğitimi
Havza Yönetimi Hizmet İçi Eğitimi
- Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Uluırmak: - "Türkiye yarı kurak iklim kuşağında yer alıyor. Bu durum ülkemizin küresel iklim değişikliğinden etkilenmesine sebep oluyor"

ANTALYA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak, "Türkiye yarı kurak iklim kuşağında yer alıyor. Bu durum ülkemizin küresel iklim değişikliğinden etkilenmesine sebep oluyor" dedi.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Havza Yönetimi İç Hizmet Eğitimi, Antalya'nın Kemer ilçesinde başladı.

Toplantının açılışında konuşan Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak, suyun tarım, sanayi, enerji, turizm ve sucul ekosistemlerin devamlılığı açısından kilit rol oynadığını söyledi.

Uluırmak, Türkiye'nin su kaynaklarını karmaşık hale gelen ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yönetmek gerektiğini ifade ederek, "Türkiye yarı kurak iklim kuşağında yer alıyor. Bu durum ülkemizin küresel iklim değişikliğinden etkilenmesine sebep oluyor. Dolayısıyla kullanılabilir su kalitesinin ve miktarının artırılması, su koruma ve kullanma dengesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması önem taşıyor" dedi.

Havza bazında koruma planlarının yapılmasıyla ekonomik ve sosyal gelişmelere yön verilmesi gerektiğini belirten Uluırmak, sınırlı su kaynaklarının yönetimi amacıyla yapılan çalışmaları etkin, verimli ve eş güdüm içinde takip ettiklerini bildirdi.

Toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Avrupa Birliği İlişkileri Şube Müdürlüğü'nden Emrah Solak, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin tarihini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. 

Türkiye'deki su kaynakları, havza yönetimleri, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir şekilde kullanılması, ulusal ve uluslararası su yönetimi, havza koruma eylem planları, ulusal havza yönetim stratejisi, sektörel su tahsis planları, içme suyu havzaları için özel hükümler, su tasarrufu gibi konuların ele alındığı toplantı, 6 Kasım'da sona erecek.

Toplantıya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri katılıyor.