Hayatını hentbola adayan kadınlar

Hayatını hentbola adayan kadınlar
Hayatını hentbola adayan kadınlar
-Bayanlar Hentbol Süper Ligi'nde mücadele eden sporcular, rakiplerinden daha iyi olmak için birçok erkeğin zorlandığı ağırlıkları kaldırıp, birbirinden sert şutlarıyla fileleri havalandırıyor -El ve ayak bileklerini güçlendirmek için gün boyu antrenman yapan ve spor salonlarında çalışan sporcular, akşamları ise evlerinde yemek ve temizlik yapıyor

ANTALYA (AA) - MUSTAFA ÇİFTÇİ - Bayanlar Hentbol Süper Ligi'nde mücadele eden sporcular, takımlarındaki ve liglerindeki en iyi oyunculardan biri olmak için zorlu bir süreçten geçiyor. 

Hentbola gönül veren kadınların çalışması sabahın ilk saatleriyle başlıyor. Birbirinden zorlu maçlara hazırlanmak için sadece düz koşu yapıp, şut çeken kadınlar, bileklerini güçlendirmek için ağırlık kaldırıyor, dengede kalmak için erkeklerin zorlandığı hareketleri yapıyor.

Salonlarda performanslarıyla, evlerinde yaptıkları yemeklerle göz dolduran sporcular, makyajlarıyla da kişisel bakımlarından taviz vermiyor. 

Muratpaşa Belediyespor'un kaptanı ve kalecisi Sevilay İmamoğlu Öcal, hentbola olan tutkusunu "2003 yılında 8 haftalık hamileyken Türkiye Süper Lig Şampiyonluğu'nda final maçlarına çıktım" diyerek anlattı. 

Doktoruyla konuştuktan sonra böyle bir karar aldığını ifade eden Öcal, "Hamileydim ama takımımı yalnız bırakmak içime sinmedi. Doktorumla konuştum, oynayabileceğim konusunda izin verince kaledeki yerimi aldım. O zaman hocama söyleseydim izin vermezdi. Hentbola ve takımıma olan sevgim beni salonda olmaya zorladı. O zaman maçı kazandık. Çocuğuma da hiç bir zarar gelmedi" dedi. 

Hentbolla ilkokul beşinci sınıfta tanıştığını belirten Öcal, "20 yıldır hentbol oynuyorum. Daha önce Üsküdar Belediyespor, Kastamonu Gençlik Merkezi, Çankaya Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde forma giydim. Bütün yaşantınızı hentbola göre ayarlıyorsunuz. Çift antrenmanınız varsa o güne başka bir etkinlik sığdırma imkanınız yok. Eve zaman ayıramıyoruz. 1,5 yaşındaki oğlumu deplasman maçlarına götürmek zorunda kalıyorum" diye konuştu.

Takımın kaptanı olduğu için kendisini şanslı gördüğünü, güçlü bir takımda forma giymenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Öcal, "Türkiye Kupası'nı yeniden kaldırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra  Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Kupası'nı da kazanmak en büyük hayalimiz. Takımda güzel bir birlikteliğimiz var. Bu birlikteliği sürdürdüğümüz zaman daha başarılı hale geleceğimizden şüphem yok" şeklinde konuştu. 

-"İşin özeti hayatımı hentbola adıyorum"

Muratpaşa Belediyespor oyuncusu Gülsüm Güleçyüz ise beden eğitimi öğretmeni aracılığıyla hentbolla tanıştığını ve 11 yıldır sahalarda olduğunu kaydetti.

Daha önce Gazi Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Orduspor'da forma giydiğini ifade eden Güleçyüz, şöyle devam etti:

"Hayatımızı hentbola göre şekillendiriyoruz. Sosyal hayatımızı geri plana atıyoruz. Haftada iki gün çift antrenman yapıyoruz. Üniversitede okuyorum, antrenmandan çıkıp koştura koştura okula gidiyorum. Akşam eve gittiğimde gün bitmiş oluyor. İşin özeti hayatımı hentbola adıyorum."