Hayvanat bahçesinin gözde "minikleri"

Hayvanat bahçesinin gözde "minikleri"
Hayvanat bahçesinin gözde "minikleri"
- Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı'nda aralarında boğa yılanları, ayılar, sırtlan ve baykuşların da bulunduğu 483 yavru, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor - Veteriner hekim Arsun: - "Gerek peyzaj gerek iç düzenlemeler ve hayvan refahını artırıcı çeşitli önlemlerle yavru sayımız her mevsim katlanarak artıyor"

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı'nda bir süre önce dünyaya gelen çeşitli türlerdeki 483 yavruya, titizlikle bakılıyor. 

Yavrulama döneminin yaşandığı hayvanat bahçesinde bir süre önce aralarında boğa yılanları ve ayıların da bulunduğu 483 yavru dünyaya geldi.

Ziyaretçilerin ilgi odağı olan yavrular, hayvanat bahçesi görevlilerince besleniyor. Birbirleriyle oynayan ve renkli görüntüler sergileyen yavru ayılar, çocukların ilgisini çekiyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi Veteriner Hekimi Aygül Arsun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, verimli bir yavrulama dönemi geçirdiklerini söyledi. 

Memelilerde 70, ötücü papağan türlerinde 100, tavuk ve sülün grubunda 300, boğa yılanında 13 yavru dünyaya geldiğini anlatan Arsun, bunların içinde 2 ayı ve bir sırtlanın da bulunduğunu belirtti.

Antalya Hayvanat Bahçesindeki hayvan sayısının her geçen yıl doğumlarla arttığına işaret eden Arsun, hayvanların doğal hayatlarına yakın bir hayat sürmeleri için gayret sarf ettiklerini dile getirdi. 

Hayvanlar için iyi bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Arsun, "Gerek peyzaj gerek iç düzenlemeler ve hayvan refahını artırıcı çeşitli önlemlerle yavru sayımız her mevsim katlanarak artıyor" dedi. 

- Yavrular biberonla besleniyor

Yavru hayvanların bakımına büyük önem verdiklerinin altını çizen Arsun, yabani hayvanlarda genelde anne bakımını tercih ettiklerini ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda kendilerinin devreye girdiğini söyledi. 

Arsun, ayı ve sırtlan yavrularının biberonla, baykuş, papağan, tavuk ve sülünleri elle beslediklerini kaydetti.

- Yuvadan düşen yavru baykuşlar da var 

Vatandaşların hayvanlar konusunda duyarlı olduklarını anlatan Arsun, yuvalarından düşen baykuşların hayvanat bahçesine getirildiğini, burada en iyi şekilde bakımlarının yapıldığını ifade etti.

Baykuşları kırmızı etle beslediklerini belirten Arsun, "Titizlikle bakımlarını gerçekleştiriyoruz, uygun şartlarda büyümelerini sağlıyoruz" dedi.

Aygül Arsun, Antalya Hayvanat Bahçesinin ziyaretçi sayısı açısından da yoğun bir dönem yaşadığını ifade ederek, "Yavruları görmek isteyen çok vatandaş oluyor. Sürekli gelen bazı ziyaretçilerimiz 'Yavru büyüdü mü, ne aşamada?' diye takibini yapıyor. Defalarca ziyaret eden vatandaşlarımız da var. Bu ilgi bizi de memnun ediyor" diye konuştu.