HDP Antalya Milletvekili Oluç:

HDP Antalya Milletvekili Oluç:
HDP Antalya Milletvekili Oluç:
- "Antalya'da ilk kez Halkların Demokratik Partisi bir temsilci çıkardı Ankara'ya gönderdi, bunun önemli bir başlangıç olduğu kanaatindeyiz" - "Seçim sonuçlarının bize esas itibarıyla demokratik muhalefetin ana odağı olma görevini yüklediğini de düşünüyoruz ve hazırlıklarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz"

ANTALYA (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, HDP'nin Antalya'da ilk kez milletvekili çıkardığını belirterek, "Seçim sonuçlarının bize esas itibarıyla demokratik muhalefetin ana odağı olma görevini yüklediğini de düşünüyoruz ve hazırlıklarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz" dedi.

Oluç, kentteki bir kafede bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği kokteylde, partisi için çalışanlara teşekkür etti. 

Çok büyük başardıklarını anlatan Oluç, şöyle konuştu:

"Antalya'da ilk kez Halkların Demokratik Partisi bir temsilci çıkardı  Ankara 'ya gönderdi, bunun önemli bir başlangıç olduğu kanaatindeyiz. Halkların Demokratik Partisi'nin bir Türkiye partisi olması, Türkiye'nin bütün bölgelerinde, bütün sorunlarına dair çözümler üretmeye başlamış, bu konuda iddialı olması açısından bizim için çok önemli adım oldu. 13 yıllık iktidarda kırılma yaşandı. Ülkedeki gidişi durdurmak ve değiştirmeye başlamak açısından Halkların Demokratik Partisi, fren görevini yapmış oldu. Meclis'e giderek, yüzde 10 barajını başarılı bir şekilde aşarak, üçüncü parti noktasına ulaşarak, bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi."

Başkanlık sistemi tartışmalarının da kapandığını savunan Oluç, "Başka bir seçim hamlesiyle tekrar denenmeye çalışılırsa da karşılığının olmayacağını düşünüyoruz. Bu sistemle Türkiye'de yeni bir döneme geçilemez" ifadelerini kullandı. 

- "Koalisyonları öcü gibi göstermedik, öyle olduğunu da düşünmüyoruz"

Oluç, ülkenin koalisyon dönemine girdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Biz koalisyonları öcü gibi göstermedik. Öyle olduğunu düşünmedik, düşünmüyoruz da. Çünkü nasıl bu toplumda farklı siyasi anlayışlar varsa, bu farklı siyasi anlayışların kimi zaman siyaset alanında uzlaşma yapmaları ve o uzlaşma sonucunda koalisyonlarla ülkeyi yönetmeleri, demokratik, politik, uzlaşma ve müzakere etme kültürünün gelişmesi anlamına gelir. İyi koalisyonlar da olabilir, kötü koalisyonlar da olabilir. Aynı şekilde iyi tek parti iktidarları da olabilir, kötü tek parti iktidarları da olabilir. Buradaki mesele, 'Koalisyonlar evrensel olarak kötüdür, tek parti iktidarları iyidir' anlayışı doğru bir anlayış değildir."

Halkın tercihinin hiçbir partinin tek başına iktidar olmaması yönünde ortaya çıktığını belirten Oluç, "Biz, Halkların Demokratik Partisi olarak Türkiye'nin, Türkiye halklarının çıkarları doğrultusunda olan ve bizim siyasal ilkelerimize ve seçimler döneminde ortaya koyduğumuz politik projelere uygun düşen her türlü adımı destekleyeceğimizi söyledik ve söylemeye devam ediyoruz. Seçim sonuçlarının bize esas itibarıyla demokratik muhalefetin ana odağı olma görevini yüklediğini de düşünüyoruz ve hazırlıklarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.