HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın TOBB ile ilgili sözleri

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın TOBB ile ilgili sözleri
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın TOBB ile ilgili sözleri
- MATSO Başkanı Boztaş: - "Saldırıların ardından TOBB Başkanı sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun talimatı ile odamızda kriz masası kurduk. Zarar gören üye iş yerleriyle irtibat sağladık, ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi ilettik" - "Maddi manevi zarar gören üye iş yerlerimizin de ilgili resmi makamlar müracaat etmeleriyle ilgili yönlendirmeler yaptık. Maddi zararların giderilmesiyle alakalı da kaymakamlığımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya'da Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından organize edilen "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşüne ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

Boztaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehit olan asker ve polislere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

Yaşanan olayların çözüm yerinin Meclis olduğunu vurgulayan Boztaş, "Terörle silahla bir yere varılamaz. Türk devleti çok güçlüdür, Türk milleti kaynaşmıştır et ve tırnak gibidir. Bunu kimse sökemez, parçalayamaz, bölemez" dedi.

Terörü lanetlediklerini ve kardeşliğe "Evet" dediklerini dile getiren Boztaş, bunun için de TOBB ve diğer sivil toplum kuruluşlarının birlikte organize ettiği yürüyüşe katılacaklarını açıkladı.

"Kardeşlikten yanayız, ayrışmadan yana değiliz" diyen Boztaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Provokasyon sonucu saldırılarda bizim de odamıza üye olan bazı yerlerine saldırılar düzenlenmiştir. Bu saldırıların ardından TOBB Başkanı sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun talimatı ile odamızda kriz masası kurduk. Zarar gören üye iş yerleriyle irtibat sağladık, ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. TOBB Başkanı sayın Hisarcıklıoğlu'nun selamını, ilgilerini, alakalarını ilettik. Maddi manevi zarar gören üye iş yerlerimizin de ilgili resmi makamlar müracaat etmeleriyle ilgili yönlendirmeler yaptık. Maddi zararların giderilmesiyle alakalı da kaymakamlığımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz."

- "Zararımız çok büyük"

Çıkan olaylarda restoranı yanan ve oteli de kısman zarar gören Alremo Otel ve Restoran'ın sahibi Hasan Aydın, çıkan olaylarda provokasyonun etkili olduğunu söyledi.

Yaklaşık bin kişilik bir grubun iş yerlerine doğru geldiğini ve iş yerini ateşe verdiğini anlatan Aydın, "Faaliyette olan mekanımıza saldırdılar, bizi hedef aldılar. Önce tartakladılar sonra benzinle ateşe verdiler. Restoranımız yandı, otele de sıçradı, otelimizdeki müşterileri başka yerlere tahliye ettik. Grup dağıldıktan sonra itfaiye ekipleri müdahale etti. Çıkan yangın sonucu yaklaşık 1,5 milyon lira zararımız oldu" dedi.

Manavgat'ta 30 yıldır ikamet ettiklerini, 15 yıldır da bu işyerini işlettiklerini anlatan Aydın, ilk kez başlarına böyle bir olayın geldiğine işaret etti.

Olayın ardından Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Aydın, "MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ziyaret etti. Zaten ben de MATSO'da 17. Komite'de başkanım, meclis üyesiyim. Sağolsun Ahmet Başkan ilgilendi. Zararlarımızın giderilmesiyle alakalı kaymakamlığa yönlendirdi. Zararımız çok büyük. Artık devletten destek bekliyoruz" dedi.