Her şey çocukları için

Her şey çocukları için
Her şey çocukları için
- Adana'da 16 yaşındayken evlendiği kendisinden 9 yaş büyük eşi tarafından sürekli şiddete uğrayan kadın, eşinin çocuklarını da dövmeye başlaması ve okula göndermeme tehdidi üzerine evinden ayrılarak kadın sığınmaevinde kalmaya başladı - Kadın sığınmaevinde bir süre kaldıktan sonra ayrılan kadın, kendisini tehdit eden eşinin adresini bulamaması için kimsenin bilmediği bir evde hayatını sürdürüyor - Fatma D: "Eşim çocuklarıma şiddet uyguluyor, 'Okulu bıraksınlar, çalışsınlar' diyordu. Beni dövmesine katlanıyordum ama çocuklarıma asla. Adana'daki bütün hayatımı geride bıraktım şimdi çocuklarımın iyi bir geleceğe sahip olması için uğraşıyorum"

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Adana'da 16 yaşındayken evlendiği eşi tarafından şiddete uğrayan kadın , eşinin çocuklarını da dövmeye başlamasının ardından çocuklarının geleceğini kurtarmak için başka bir kente yerleşti. 

İsmi Fatma D. Antalya'nın bir ilçesinde kimsenin bilmediği bir adreste en küçüğü 2, en büyüğü 13 yaşında 4 çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor. İsmini ve adresini gizlenmesinin nedeni, kendisini sürekli telefonla arayarak "Seni ilk bulduğum yerde öldüreceğim" diyen eşi.

Penceresi ve kapısı demir parmaklıklarla kapalı, birkaç halı ve yer yatağının dışında hiçbir eşyası bulunmayan evde yaşayan Fatma D, çocuklarının iyi bir eğitim görmesi için yardım bekliyor.

- Evlendikten sonra uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrendi

Fatma D'nin hikayesi, 16 yaşındayken kendisinden 9 yaş büyük komşusu M.D. ile kaçarak evlenmesiyle başladı. Evlendikten sonra eşinin uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrenen Fatma D, yaşadığı acılı günleri titreyerek ve gözyaşları içerisinde AA muhabirine anlattı.

Evlenmeden 2 yıl önce eşiyle tanıştığını anlatan Fatma D, M.D'nin, "Seni mutlu edeceğim. Senden vazgeçmem, ölürüm. Bir dediğin iki olmayacak" sözleriyle kendisini evliliğe ikna ettiğini anlattı. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen M.G. ile kaçtığını belirten Fatma anne, evliliklerinin altıncı ayında eşinin uyuşturucu kullandığını öğrendiğini söyledi. 

Eve sürekli alkollü gelen eşinin, "Yemek güzel değil, bu saatte neden televizyon izliyorsun?" gibi bahanelerle kendisine sürekli şiddet uyguladığını kaydeden Fatma D, "Sopayla vuruyordu. Vazo, sehpa, tabak, eline ne geçirirse onunla döverdi. Kaç defa karakola gittim. Sonra şikayetimden vazgeçtim. ' Ceza alsa cezaevinden çıktıktan sonra olay daha da büyüyecek' diye sustum. Kaçarak evlendiğim için aileme de birşey diyemedim" dedi.

- "Çocuğuma vurunca dayanamadım"

Eşinin kendisine yaptığı her şeye katlandığını ifade eden Fatma D, şöyle devam etti:

"Benden uyuşturucu için para istiyordu. Ailesi de bunu bilmesine rağmen 'Oğlumuzdur, katlanacaksın' diyordu. Her şeye katlandım ancak bir gün 'Lambaları kapatın, evden hiç ses çıkmayacak' dedi. 'Çocuklar televizyon izliyor' dememle beni dövmeye başladı. Büyük çocuğum, 'Baba anneme vurma' diye bağırdı. Kızıma da saldırdı, dövdü. Çocuğuma vurunca dayanamadım. Ardından çocuklarımı alarak önce karakola gittim, oradan beni kadın sığınmaevine yerleştirdiler."

Kadın sığınmaevinde bir süre kaldıktan sonra hem hayati tehlikesi olduğu hem de epilepsi hastası çocuğunun tedavisi için Adana'dan ayrıldığına işaret eden Fatma D, şöyle konuştu:

"Boşanma davası açtım. Eşim sürekli telefonla arayıp ölümle tehdit ediyor. Adresimi bulacağını söylüyor. Savcılık hakkımda gizlilik ve koruma kararı çıkarttı. Evimden çıktığım zaman her an karşıma çıkacak gibi geliyor. Korkuyorum. Bu ay ilk defa devletten 500 lira yardım aldım. O parayla da evin pencerelerine demir parmaklıklar yaptırdım. Bir gün yaşadığım evi bulursa belki bu parmaklıklar sayesinde yardım istemeye, polisi aramaya fırsatım olur. Belki bu parmaklıklar hayatımı kurtarır."

Çocuklarının hayatı için her şeyden vazgeçtiğini vurgulayan Fatma D, "Eşim çocuklarıma şiddet uyguluyor 'Okulu bıraksınlar, çalışsınlar' diyordu. Beni dövmesine katlanıyordum ama çocuklarıma asla" diye konuştu.

Adana'daki bütün hayatını geride bıraktığını, şimdi çocuklarının iyi bir geleceğe sahip olması için uğraştığını belirten Fatma D, çocuklarının yüzündeki bir gülücüğün kendisine her şeyi unutturduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  Antalya

  ,

  YAŞ

  ,

  şiddet

  ,

  Yemek

  ,

  Kadın

  ,

  Yaşam

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  lira

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  koruma

  ,

  Karşı