Hibe desteği başvuruları için son tarih 29 Mayıs

Hibe desteği başvuruları için son tarih 29 Mayıs
Hibe desteği başvuruları için son tarih 29 Mayıs
ANTALYA (AA) - Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yatırımcılar, belirtilen konularda hibe desteğinden faydalanmak için...

ANTALYA (AA) - Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yatırımcılar, belirtilen konularda hibe desteğinden faydalanmak için 29 Mayıs'a kadar başvuruda bulunabilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'da bugüne kadar 111 ekonomik yatırım projesinin hayata geçirildiğini ve 52 milyon lira  hibe verildiğini kaydetti.

Yatırımcıların proje tutarlarının yüzde 50'sini hibe olarak alabileceklerine işaret eden Dallı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolamasına yönelik yatırımlara destek vermeye devam ediyoruz. Bunun yanı sıra tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere alternatif enerji kaynaklarından elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yeni yatırımlar ile alternatif enerji kaynakları kullanan yeni sera yapımı da hibe desteği kapsamında. Bu projeler için yatırım tutarı 3 milyon lira olarak belirlenmiş olup yüzde 50'si hibe olarak verilmekte. Ayrıca bitkisel ürün, hayvansal ürün ve su ürünleri işlenmesi ve paketlenmesi, hayvansal orijinli gübre işlenmesi ve paketlenmesi konuları da desteklenmekte."

Soğuk hava deposu yapımı için de hibe desteği verilmeye devam edildiğini kaydeden Dallı bu kapsamda Antalya'ya 31 tesis kazandırıldığını söyledi.

Yatırımcıların büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile su ürünleri ve kültür mantarcılığına yönelik modern sabit yatırımlar için de başvuruda bulunabileceğine dikkati çeken Dallı, "Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için proje tutarı 1 milyon 500 bin lira, küçükbaş, kanatlı hayvan, su ürünleri ve kültür mantarcılığına yönelik yatırımlar için ise 1 milyon lira olarak belirlendi. Ancak kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde et üretimi için hibe desteği verilirken, yumurta üretimi için destek verilmemekte" dedi.

Hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin 29 Mayıs mesai saati bitimine kadar başvuruda bulunabilecekleri bildirildi.