Hocalı katliamının 23. yılı

Hocalı katliamının 23. yılı
Hocalı katliamının 23. yılı
- Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: - "Hocalı soykırımı sadece Azerbaycan milletinin değil, benim milletim Türk milletidir diyen herkesin sorunudur"

ANTALYA (AA) - Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, "Hocalı soykırımı sadece Azerbaycan milletinin değil, benim milletim Türk milletidir diyen herkesin sorunudur" dedi.

Paşayeva, Hocalı katliamının 23. yıl dönümü dolayısıyla Antalya  Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Hocalı Soykırımı'nı Unutma" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992'de Ermenistan'ın acımasız soykırım gerçekleştirdiğini belirtti, daha öncesinde ise aynı soykırımın Karadağ bölgesinde yapıldığını söyledi.

Soykırım kelimesini dünyanın her yerinde kullanacağını ifade eden Paşayeva, İnsan Hakları Sözleşmesine göre soykırımın uluslararası alanda tam olarak ortaya konulduğunu ifade etti.

Paşayeva, sözleşmede soykırım için esas olanın öldürülen insan sayısı değil, etnik, dini, milli kimliğin maksatlı olarak acımasız şekilde katledilmesi olduğunu vurgulayarak, "Hocalı'da bir soykırım yaptıklarını bir süre Ermeniler'in kendileri  yazmış. 'O insanları Türk oldukları için katlettik' diyorlar. Bakın 'O insanları Azerbaycan vatandaşı oldukları için değil, Türk oldukları için katlettik' diyorlar. Hocalı soykırımı sadece Azerbaycan milletinin değil, benim milletim Türk milletidir diyen herkesin sorunudur" dedi.

Ermenistan'ın böyle bir soykırıma kalkışırken en büyük destekçilerinin Ermeni diasporası ve bazı dış güçlerin olduğunun altını çizen Paşayeva, soykırım yapıldığı tarihte Rusya'nın Azerbaycan'nın kendi silahlı ordusunu kurmasına müsaade etmediğini öne sürdü.

Paşayeva, Hocalı soykırımında katledilen insanların Müslüman ve Türk yerine, Hristiyan olmaları halinde Avrupa 'nın çok daha farklı bir tepki ortaya koyacağını iddia ederek, Avrupalı ülkelerin soykırımda ölenlerin Müslüman ve Türk olmasından dolayı gereken tepkiyi vermediklerini öne sürdü. Paşayeva, soykırımda devletlerin tepki vermemesinin dünyada adalet anlayışının ve uluslararası hukukun göçtüğünün bir göstergesi olduğu dile getirdi.

Konferansın sonunda, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cengiz Godimli, Azerbaycan Milletvekili Paşayeva'ya plaket verdi.