"Hokkadan Süzülen Harfler" resim sergisi açıldı

"Hokkadan Süzülen Harfler" resim sergisi açıldı
"Hokkadan Süzülen Harfler" resim sergisi açıldı
- Hat sanatçısı Selim Türkoğlu'nun "Hokkadan Süzülen Harfler" isimli sergisi Fikret Otyam Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu

ANTALYA (AA) - Hattat Selim Türkoğlu'nun "Hokkadan Süzülen Harfler" isimli sergisi açıldı.

Türkoğlu, Fikret Otyam Sanat Galerisi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin açılışında yaptığı konuşmada, hat sanatının matematiğin, geometrinin ve mühendisliğin ruhu olduğunu söyledi.

Sanatın teknolojinin ve kimyasal malzemelerin kullanılmadığı tek sanat olduğunu belirten Türkoğlu, "Hat sanatının sürdürülmesi ve yeni gelen kuşağa aktarılması çok önemli. Bu duyarlılığı gösteren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mitat Yolcu'ya teşekkür ediyorum" dedi.  

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Yolcu da sergiye ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlattı. Türkoğlu'nun hat sanatına hayatını adamış bu alanda Türkiye 'nin en önemli temsilcilerinden biri olduğunu ifade eden Yolcu, şunları kaydetti:

"Hat sanatı yüzyıllar geçmesine rağmen Anadolu 'da hep var olmuş, teknolojiye boyun eğmeden günümüzün en seçkin sanat dallarından biri olarak kültürümüzde yerini almıştır. Bu sergi inanıyorum ki Antalyalılardan büyük ilgi görecek. Aynı zamanda yurt dışından gelen misafirlerimizin de yoğun ilgi göstereceğinden şüphe duymuyorum."

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Hat sanatçısı Türkoğlu'nun rehberliğinde sergiyi gezen sanatseverler, eserleri yakından inceledi. Sergiyi gezenler eserlerin hikayelerini de Türkoğlu'nun ağzından dinleme fırsatı buldu.

Sergi 11 Ekim'e kadar gezilebilecek.