Hükümlüler "bilişsel terapi" ile rehabilite edilecek

Hükümlüler "bilişsel terapi" ile rehabilite edilecek
Hükümlüler "bilişsel terapi" ile rehabilite edilecek
- Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen AB hibe destekli proje kapsamında denetimli serbestlikten yararlanan hükümlüler, bilişsel terapiyle rehabilite edilmeye çalışılacak - Antalya Denetimli Serbestlik Müdürü Kaya: - "Türkiye'de ilk kez denetimli serbestliğin çalışmalarında bilişsel davranışçı terapi uygulamasını başlatacağız" - "Bilişsel davranışçı terapi, denetimli serbestlik sisteminin rehabilitasyon çalışmalarında çok önemli bir açığı kapatacak"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Antalya Denetimli Serbestlik Müdürü Yavuz Kaya, Türkiye 'de ilk kez denetimli serbestliğin çalışmalarında "bilişsel davranışçı terapi" (ruhsal rahatsızlık veya sorunları görüşmelerle çözme tekniği) uygulamasını başlatacaklarını bildirdi.

Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün cezalarını denetimli serbestlik uygulamasıyla çeken hükümlülerde uygulanmak üzere hazırladığı "Denetimli Serbestlik Uygulamalarında Sunulan Eğitim, Uygulama, Danışmanlık ve İyileştirme Hizmetlerinin Avrupa Perspektifiyle Geliştirilmesi Projesi", geçen yıl Türkiye'den Avrupa Birliği Bakanlığına başvuran 605 proje arasında 13'üncü olarak, 96 bin avro hibe almaya hak kazandı.

Proje kapsamında denetimli serbestlik uygulamasından faydalanan hükümlüleri terapiyle rehabilite edebilmek amacıyla müdürlük bünyesindeki 21 uzmana yurt dışında 3 ayrı eğitim verilmesi öngörülüyor.

İlk eğitimi İngiltere'nin Reading kentinde alan Antalya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü çalışanları, İngiltere ve Almanya'da yapılacak diğer iki eğitimin ardından hükümlülerle birebir görüşerek onlara "bilişsel davranışçı terapi" metotlarını uygulamaya başlayacak.

Antalya Denetimli Serbestlik Müdürü Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ile müdürlüklerinin bünyesindeki sosyolog, psikolog, sosyal çalışmacı gibi uzmanların hükümlülere yönelik terapi eğitimi konusunda eğitilmesini amaçladıklarını söyledi.

Müdürlüklerinde grup çalışması yapılmasına karşın, birebir rehberlik görüşmeleri konusunda uzmanlarının eksiği bulunduğunu belirten Kaya, hem hükümlülerle çalışma hem de terapi konusunda ABD , Kanada, Almanya ve İngiltere'nin dünyada önde gelen ülkeler arasında olduğunu anlattı.

Bu nedenle proje kapsamında İngiltere'de 10 gün bilişsel terapi eğitimi aldıklarını bildiren Kaya, "İngiltere'de 10 günlük tamamlayıcı eğitimin ardından Almanya'ya gideceğiz. Almanya da bu işte dünyada söz sahibi ülkelerden biri. Ardından Türkiye'de ilk kez denetimli serbestliğin çalışmalarında bilişsel davranışçı terapi uygulamasını başlatacağız" dedi.

- "İnsanların topluma kazandırılmasında daha faydalı olacağız" 

Kaya, müdürlükleri bünyesinde 15 kişilik gruplar halinde öfke ve bağımlılığa yönelik programlar yürüttüklerini ancak bazı hükümlülerin ihtiyaçlarının farklı olduğunu belirtti.

Bu kişilerle birebir rehberlik görüşmesi yapmak, kişinin sorunlarına özel şekilde eğilmek gerektiğini vurgulayan Kaya, bu konuda Türkiye'de bir ihtiyaç olduğunu gördüklerini söyledi.

"Bilişsel davranışçı terapi, denetimli serbestlik sisteminin rehabilitasyon çalışmalarında çok önemli bir açığı kapatacak" diyen Kaya, eğitimlerin ardından daha sistematik, daha yapılandırılmış bireysel görüşmeler yaparak denetimli serbestliğe tabi tutulan insanların topluma kazandırılmasında daha faydalı olunacağını ifade etti.

Bireysel görüşmeyi yapan uzmanların kişiyi "Bu kişi terapiye uygun mu, terapi uygulanırsa faydalı olur mu" diye değerlendireceğine işaret eden Kaya, şöyle devam etti:

"Tamamen uzmanların değerlendirmesi sonucu ihtiyaç duyanlara bilişsel davranışçı terapi uygulanacak. Terapinin hükümlüde etkili olacağı düşünülürse arkadaşlarımız, 'Bu kişiyle sürecin sonuna kadar terapi yapmak istiyorum' diye öneride bulunacak. Ardından kişinin ihtiyacına göre 10-20 arası seans düzenlenecek ancak 'bütün hükümlülere terapi yapalım' diye bir düşüncemiz yok. İhtiyaç duyan, faydasını göreceğini düşündüğümüz hükümlülere uygulayacağız."

- Denetimlik serbestlikte öncelik kişiyi topluma kazandırmak

Kaya, denetimli serbestliği cezaevinden ayıran en önemli farkın "iyileştirme çalışmaları" olduğunu dile getirerek, cezaevinde önceliğin kişileri dört duvar arasında tutup cezasını çekmesini sağlamak iken, denetimli serbestlikte kişiyi topluma kazandırmanın amaçlandığını vurguladı.

Denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerin genelde kendi istekleri ile gelen, değişime açık ancak bağımlılık, öfke ve sosyal anksiyete gibi sorunları bulunan kişiler olduğunun altını çizen Kaya, "Denetimli serbestliğin iyileştirme anlamında en büyük ihtiyacı, bireysel rehberlik görüşmelerde böyle bir terapi yönteminin uygulamasıydı" diye konuştu.