İGA AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Uluğkay Akseki'de toplantı yaptı

İGA AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Uluğkay Akseki'de toplantı yaptı
İGA AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Uluğkay Akseki'de toplantı yaptı
ANTALYA (AA) - İbradı-Gündoğmuş-Akseki AŞ (İGA) Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uluğkay, Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal ile toplantı...

ANTALYA (AA) - İbradı-Gündoğmuş-Akseki AŞ (İGA) Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uluğkay, Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal ile toplantı yaptı.

Toplantıda konuşan Dündar Uluğkay, Göktepe Yaylası'nın 1,5 yıl önce kayak merkezi ve yamaç paraşütü yapılacak alan ilan edildiğini hatırlattı. Bu projenin oluşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun büyük destekleri olduğuna işaret eden Uluğkay, "Göktepe Yaylası'nda 2 bin 470 metre uzunluğunda dünyanın en uzun doğal ikinci pisti olacak. Dolayısıyla şu anda çalışmalar hızlandırılmış durumda" dedi.

İbradı, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerinin istenen gelişmişlik düzeyine henüz ulaşamadığını belirten Uluğkay, bu ilçelerin yatırım teşviklerinde Antalya ile bir tutulmaması gerektiğini, ilçe bazlı teşvik sistemine gidilmesinin önemli olduğunu bildirdi.

Uluğkay, İGA Havzası Projesi'nde yörenin kalkınması ve gelişmesi için kış sporları merkezi, profesyonel futbol takımlarının yaz hazırlık kamplarının yapılması, engelliler kampının olması, alternatif turizmin geliştirilmesi, yörenin doğal ve kültürel değerlerinin tanıtılması gibi çalışmalar bulunduğunu anlattı.

Uluğkay, "Turizmde 12 aylık doluluk sağlayacak altyapı oluşturuluyor. İleriki yıllarda yatırımcılara alternatif turizm potansiyeli yaratılıyor. Hedefimiz yöre halkının yüksek istihdamını sağlamak ve Torosları turizm merkezi yapmak" diye konuştu.

- Akseki için alternatif turizm çalışmaları

Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal da belediye başkanı seçildiği günden bu yana ilçede makro ölçekte futbol, kayak ve golf turizmi çalışmaları içinde olduklarını anlattı.

Projelerin gerçekleştirilmesi için yörenin Kültür ve Turizm Bakanlığınca turizm bölgesi ilan edilmesi yönünde çalışmaları olduğunu belirten Uysal, "Biz el birliği yaparak alternatif turizm olarak düşündüğümüz bu olayda yöremiz için çalışıyoruz" dedi.

Akseki'nin turizmden yeterli payı alamadığını vurgulayan Uysal, şöyle devam etti:

"Oysa ki bölgemiz Antalya'nın alternatif turizm için en değerli alanlarına ve özelliklerine sahip. Akseki'de kırsal turizm, mağara turizmi, eko-turizm alanında projeler geliştireceğiz. Rüzgar enerjisi anlamında ilçede önemli bir potansiyel var. Ayrıca, ilçenin endemik bitkilerini mutlaka ekonomiye kazandırmalıyız. Bu alanda Akseki Belediyesi olarak İGA AŞ ile çalışmalarımız sürüyor."

Akseki'de yetişen endemik bitkilerin belli bir standartta piyasaya verilmesi gerektiğine değinen Uysal, bu ürünlerin markalaştırılarak ve paketlenen ürünlerin üzerine ortak bir marka vurularak pazara sunulması konusunda Akseki Kaymakamlığı ile projeleri olduğunu bildirdi.