İhracatçılara maliyetleri düşürme teknikleri eğitimi

İhracatçılara maliyetleri düşürme teknikleri eğitimi
İhracatçılara maliyetleri düşürme teknikleri eğitimi
ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz bölgesindeki ihracatçılara, maliyetleri düşürme teknikleri konusunda eğitim verildi.Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Batı...

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz bölgesindeki ihracatçılara, maliyetleri düşürme teknikleri konusunda eğitim verildi.

Ekonomi Bakanlığı desteğiyle Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından yürütülen Batı Akdeniz Maden İhracatının Geliştirilmesi (URGE) Projesi çerçevesinde, katılımcı firmaların temsilcilerine maliyet analizi ve maliyet düşürme teknikleri ile satış-pazarlama teknikleri, müşteri ilişkileri yönetimi konularında eğitim programı düzenlendi. 

BAİB Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın, programda yaptığı konuşmada, eğitim programının ardından proje katılımcıları ile yurtdışında fuarlara giderek ihracatı artıracak çalışmalar yapacaklarını bildirdi. 

Yurtdışında bölge firmaların gelişimini artıracak ziyaretler de gerçekleştireceklerini anlatan Akın, eğitimin katılımcılar açısından başarılı geçmesi temennisinde bulundu. 

Uzman Şefik Ergönül tarafından verilen eğitimde katılımcılara örneklerle maliyet kavramı, maliyetin sınıflandırılması, analiz teknikleri, tahmini, direk malzeme maliyeti, maliyet azaltma yöntemleri, genel üretim giderleri, fiyat ve oluşumu, fiyat analizi hakkında bilgi verildi.

Eğitim programının ikinci bölümünde ise sektör analizi, pazar araştırmaları, pazar ve satış stratejileri belirleme, müşteri ile değer yaratmak, sürekli iyileştirme, müşteri ile etkin iletişim kurma, müşteri sadakatını saklama, neden satın alınır, ihtiyaç-fayda-kalite bileşkesi konularına değinildi.