İki büyük mutluluğu birden yaşadı

İki büyük mutluluğu birden yaşadı
İki büyük mutluluğu birden yaşadı
- Antalya'da ağız kanserine yakalanan 8 aylık hamile Sevgi Kırmızı, aynı ameliyatla hem doğum yaptı hem de kanserli lezyonlardan kurtuldu - Kırmızı: "Şanslıydım ki bebeğim, hastalığım tespit edildiğinde hafta olarak büyüktü ve yaşama şansı yüksekti. Ama 5 aylıkken tespit edilseydi, hayatta kalma ihtimali olmayabilirdi"

ANTALYA (AA) - Ağız kanseri olan 8 aylık hamile kadın , yapılan ameliyatla hem doğum yaptı hem de kanserli lezyonları temizlendi.

Antalya'da yaşayan 25 yaşındaki Sevgi Kırmızı, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ay önce ağzının tabanında bir sivilce gördüğünü ve bunu önemsemediğini söyledi.

Ertesi gün sivilcenin patlamış olduğunu fark ettiğini belirten Kırmızı, ağzının sol tarafının uyuştuğunu hissetmesi üzerine ise felç olduğunu düşündüğünü anlattı.

Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurduğunu kaydeden Sevgi Kırmızı, "Yapılan muayenede, bir hafta içerisinde geçmezse bir kulak burun boğaz hekimine başvurmam gerektiği söylendi. Gerçekten de yara geçmediği gibi giderek de büyüdü" dedi.

Kırmızı, bunun üzerine özel bir hastanenin ilgili bölümüne başvurduğunu, muayene sonrası çekilen MR'da ise ağız içinde lezyonlar tespit edildiğini ifade etti.

Yapılan biyopside lezyonların "kötü huylu" olduğunun anlaşıldığına değinen Sevgi Kırmızı, ağız kanseri olduğunu öğrendiğinde tek düşündüğü şeyin karnındaki bebeği olduğunu dile getirdi.

Kırmızı, "Şanslıydım ki bebeğim, hastalığım tespit edildiğinde hafta olarak büyüktü ve yaşama şansı yüksekti. Ama 5 aylıkken tespit edilseydi, hayatta kalma ihtimali olmayabilirdi" diye konuştu.

 - "Ağız kanserleri hızlı yayılıyor"

Sevgi Kırmızı'nın doktoru, kulak burun boğaz uzmanı Prof. Dr. Harun Doğru ise kanserin, hastanın sol ağız tabanında bulunduğunu, hızlı yayılan bir kanser türü olması nedeniyle bir an önce ameliyat olması gerektiğinin hastaya söylendiğini anlattı.

Hastanın aynı zamanda 8 aylık hamile olduğu için ameliyat olmaya çekindiğini dile getiren Doğru, şöyle konuştu:

"10 gün sonra ameliyat olma kararı verdi. Bu süreçte yara 2,5 santimetre iken 4,5 santimetreye ulaşmış. Son evrede olan bu lezyonu almak için 4 hekim ameliyata girdik. Hastamız hamile olduğu için ilk olarak bebeği sezaryenle Opr. Dr. Burcu Aykan aldı. Daha sonra Opr. Dr. Fatih Boztepe ve ben işlemlerimizi tamamladık. Son olarak plastik cerrah Prof. Dr. Koray Coşkunfırat da aynı seansta orada oluşan boşluğu doldurmak için göğüs altından bir flebi ağız içine getirdi ve boşluk dolduruldu."

Prof. Dr. Doğru, operasyonun ardından Sevgi Kırmızı'nın dünyaya getirdiği kız bebeği emzirebildiğini, bebeğin sağlığının yerinde olduğunu ve annenin ise ışın tedavisi göreceğini de kaydetti.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  kanser

  ,

  Fatih

  ,

  hamile

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Kırmızı

  ,

  plastik