İki Dilli Okul Öncesi Eğitim Projesi Çalıştayı

İki Dilli Okul Öncesi Eğitim Projesi Çalıştayı
İki Dilli Okul Öncesi Eğitim Projesi Çalıştayı
ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Merkezi (AKVAM) tarafından yürütülen "İkili Dilli Okul Öncesi Eğitim Projesi" Çalıştayı...

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma Merkezi (AKVAM) tarafından yürütülen "İkili Dilli Okul Öncesi Eğitim Projesi" Çalıştayı Antalya'da yapıldı.

Akdeniz Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından finanse edilen projenin ikinci çalıştayı Antalya'da düzenlendi. Türk ve Alman uzmanların katıldığı çalıştayda, "İki dilli okul öncesi öğretmeni yetiştirme lisans müfredatı nasıl olmalıdır" konusu tartışıldı.

AKVAM Müdürü Prof. Dr. Erol Esen, Türkiye ve Avrupa'da bir ilk olan projenin sonunda iki dilli okul öncesi eğitimin en büyük sorunu uzman eğitimci açığına çözüm getirmek üzere lisans programı geliştireceklerini kaydetti.

Avrupa'da yaşayan Türkiye kökenli çocuklara okul öncesi dönemden itibaren iki ana dil kazandırılabileceğini ifade eden Esen, Berlin'de tamamlanacak pilot çalışmadan sonra uygulamanın Almanya'daki diğer eyaletlere de genişletileceğini bildirdi.

Ağustos 2014'te başlayan proje ile iki dilli okul öncesi eğitim kurumlarında çalışacak öğretmen yetiştirmek hedefleniyor. Öncelikle, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli 0-6 yaş grubu çocukları kapsayacak çalışmanın daha sonra diğer AB ülkelerinde de uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.