İl Koordinasyon Kurulu toplandı

İl Koordinasyon Kurulu toplandı
İl Koordinasyon Kurulu toplandı
- Antalya Valisi Türker: - "EXPO ve G20 ile alakalı sorumluluk sahanızdaki işleri bir milli mesele olarak algılamanız gerekiyor. Burada hiç kimse kendi kurumsal önceliklerini ön planda tutamaz. Eğer bir sıkıntı varsa önceliğimiz G20'dir önceliğimiz EXPO'dur"

ANTALYA (AA) - Antalya Valisi Muammer Türker, EXPO ve G20'nin milli mesele olarak algılanması gerektiğini belirterek, "Burada hiç kimse kendi kurumsal önceliklerini ön planda tutamaz. Eğer bir sıkıntı varsa önceliğimiz G20'dir önceliğimiz EXPO'dur" dedi.

 2. İl Koordinasyon Kurulu toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Baş Öğretmen Atatürk Konferans Salonu'nda yapıldı.

Vali Muammer Türker, toplantıda yaptığı konuşmada, Antalya'nın iklim şartlarının uygun olması sayesinde yatırım çalışmalarının 12 ay devam ettiğine değindi. Yatırımların hızlandığı bir döneme girildiğini belirten Türker, ödeneklerin geri gitmemesi için yatırımcı kuruluşların çalışmalarına dört elle sarılmasını istedi.

Yatırım sürecinde her işle alakalı özel takip yapılması gerektiğinin altını çizen Türker, şöyle konuştu:

"Takip etmediğiniz sürece işinizi başkasının takip etmesi mümkün değil. Süreleri, bitiş tarihleri çok önemli. Müteahhit firmalara verdiğimiz süreleri çok yakından takip etmeliyiz. Çünkü hizmetin bir an önce devreye sokulmasının parasal bir karşılığı var ve mutlaka sürelerin bitimi hassasiyetle takip edilmeli."

Türker, yatırım faaliyetleri yürütülürken çevreye, insanlara en az zarar verecek faaliyetlerin planlanması gerektiğini söyledi. Yatırımlar sırasında gürültü ve çevre kirliliğinin oluştuğunu, ulaşımında da zaman zaman aksamalar yaşandığını vurgulayan Türker, "Yaptığınız yatırımların turizmi, tarımı, çevreyi, sağlığı, eğitimi en az şekilde etkilemesi için tedbirler almamız lazım. Yüklenici firmalara bırakmadan bizim kurumlar olarak bu konunun üzerinde hassasiyetle üzerinde durmamız gerekli" diye konuştu.

- "Önceliğimiz G20'dir, EXPO'dur"

Önlerinde yürütülen çok sayıda proje olduğunu ama öncelikle iki projenin önemli olduğunu belirten Türker, şöyle konuştu:

"İki tane milli öncelik taşıyan proje var. Bunlardan birisi G20 Liderler Zirvesi, ikincisi ise EXPO 2016. Bunlar milli düzeyde takip edilen sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve bakanlar olmak üzere hepsinin çok yakından takip ettiği ama daha da önemlisi Türkiye 'nin ve Antalya'nın hem imajına hem tanıtımına hem de burada yapılacak hizmetlerle alakalı ciddi katkı sağlayacak projelerdir. Örneğin Antalya'nın turizmine katkı sağlayacak veya yine Türkiye'nin imajına katkı sağlayacak. Buradan başka türlü geri dönüşler alacağız. Siyaseten de belki Türkiye'nin çok iyi yürüttüğü bir proje olarak elimizi güçlendirecek. Bunun için EXPO ve G20 ile alakalı sorumluluk sahanızdaki işleri bir milli mesele olarak algılamanız gerekiyor. Burada hiç kimse kendi kurumsal önceliklerini ön planda tutamaz. Eğer bir sıkıntı varsa önceliğimiz G20'dir önceliğimiz EXPO'dur. Gerekirse kurumların yatırım programları revize edilir. Biz bu projeleri Türkiye'nin yüz akıyla gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmak zorundayız."

- "Siyaseti siyasetçiler yapar"

Vali Türker, genel seçim sürecine girildiğini, seçimlerin güven ve huzur içinde, demokrasinin en iyi şekilde tecelli edeceği şekilde gerçekleşmesini sağlamanın görevleri olduğunu vurguladı.

Genel seçimlerde partilerin propaganda çalışmaları olduğunu hatırlatan Türker, şunları söyledi:

"Biz kamu görevlisiyiz arkadaşlar. Kamu görevlilerinin kamu görevini yapması gerekiyor. Siyaseti siyasetçiler yapar. Bu, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu. Bizler siyasi mecralara, siyasi faaliyetlere asla girmeyeceğiz. Bırakalım siyasetçiler kendi işlerini yapsın, biz de kendi işimizi yapalım."