İş adamlarına "Sarıkamış harekatı" anlatıldı

İş adamlarına "Sarıkamış harekatı" anlatıldı
İş adamlarına "Sarıkamış harekatı" anlatıldı
ANTALYA (AA) - Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, Salı Grubu'ndaki iş adamlarına "Sarıkamış Harekatı ve şehitleri"...

ANTALYA (AA) - Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, Salı Grubu'ndaki adamlarına "Sarıkamış Harekatı ve şehitleri" anlattı. 

İş adamlarının oluşturduğu Salı Grubu tarafından Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü'nde "Sarıkamış Harekatı ve Şehitlerimiz" konulu konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan Göktepe, Sarıkamış ve Çanakkale mücadelelerinde her evden en az bir şehidin bulunduğunu belirtti. Osmanlı İmparatorluğu'nun Sarıkamış'ta ağır fatura ödediğini ifade eden Göktepe, kış şartlarının ve bölgeyi bilmeyen komutanların savaşta görev almasının savaşın kaderini önceden belirlediğini anlattı.

Osmanlı ordusunun cepheye gelinceye kadar açlığa, bakımsızlığa, hastalığa ve mevsim şartlarına yenik düştüğünü dile getiren Göktepe, Konya'dan Erzurum'a çıkan 40 bin askerden sadece 10 bininin cepheye intikal edebildiğini, 30 bin askerin büyük bölümünün ise tifo hastalığı nedeniyle kurşun yemeden şehit düştüğünü bildirdi. 

Prof. Dr. Göktepe, savaş sonrası şehitlerin geride kalanlar için 100 kuruş aylık maaş bağlandığını, bu durumun da Osmanlı Devleti'nin sosyal yapısını gösterdiğini kaydetti. 

Sarıkamış Harekatı'nın ülke ve ordu yönetiminde tecrübe, bilgi ve sağlam karakterliliğin önemini anlattığını ifade eden Cihat Göktepe, "Devlet adamının bir işi yaparken 50 defa düşünmesi lazım. Verdiği karar sadece kendisini bağlamıyor, milleti ve gelecek nesilleri etkiliyor. Sarıkamış'tan ders çıkarılması gerekiyor" dedi.