İşiten Türkiye Projesi

İşiten Türkiye Projesi
İşiten Türkiye Projesi
- İşitme engellilerin kültür ve turizm değerlerinden yararlanabilmeleri, iş ve sosyal hayatta yer alabilmeleri amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan proje kapsamında pilot il seçilen Antalya'da işaret dili eğitimi verilmeye başlandı - Dünya İşitme Engelliler Turizm Derneği Başkanı Demiray: - "Dünyada 600 milyon insan işaret diliyle konuşmak zorunda. Bu projeyle farklı bir vizyonla Türkiye olarak kendimizi dünyaya göstermiş olacağız"

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan "İşiten Türkiye Projesi" kapsamında pilot il seçilen Antalya'da düzenlenen işaret dili kursuyla işitme engellilerin ve sosyal hayata adapte olmaları hedefleniyor.

 

Bakanlığın himayesinde, Dünya İşitme Engelliler Turizm Derneği tarafından hayata geçirilen proje çerçevesinde Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (Akdeniz CLK Elektrik) konferans salonunda, kurum çalışanlarına "işaret dili" eğitimi verilmeye başlandı.

Kuaförden tur rehberlerine, restorandan otel çalışanlarına, eczanelerden hastanelerin acil servis personeline kadar belirlenecek kişilere eğitim verilerek, işitme engellilerin hayatının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Dünya İşitme Engelliler Turizm Derneği Başkanı Sami Demiray, yaptığı konuşmada, dünyada 600 milyon, Türkiye'de de 3 milyon işitme engelli bulunduğunu, projenin dikkati çekmek adına önemli olduğunu söyledi.

Projede pilot il olarak turizm kenti Antalya'nın tercih edildiğini belirten Demiray, "Pek çok engelli vatandaşımız olmasına rağmen işitme engellilerimizi ayrı bir kulvarda kucakladık. Hem vatandaşlık görevimizi yerine getirmek hem de 'Ülke ekonomisine bu anlamda ne katkı sağlayabiliriz, bunu ayrıca ekonomiye nasıl dönüştürebiliriz?' diye yola çıkarak bakanlığımızın öncülüğünde projeye start verdik" şeklinde konuştu.

"Dünyada 600 milyon insan işaret diliyle konuşmak zorunda. Bu projeyle farklı bir vizyonla kendimizi dünyaya göstermiş olacağız" diyen Demiray, bakanlığın projeyi himayesine almasının ana nedenlerinden ilkinin Türkiye ve ülkedeki değerleri tanıtmak olduğunu anlattı.

Demiray, güçlü kurumlar bunu örnek alarak katılım sağladığında projenin hızlanacağını kaydetti.

Antalya'da her yıl turizm sezonu bittikten sonra 400 bine yakın insanın işsiz kaldığını anımsatan Demiray, projeyle turizme katkı sağlanacağını, esnafa daha çok girdi ve gelir kapısı olacağını vurguladı.

Demiray, istihdam sağlayarak işsizliğe de katkı vereceklerini dile getirerek, proje kapsamında kentte 5 bin kişiye işaret dili eğitimi vermeyi hedefledikleri bilgisini paylaştı.

- "İşitme engellilerin hayatını kolaylaştıracağız"

Akdeniz CLK Elektrik Perakende Satış AŞ Genel Müdürü Halit Bakal da anlamlı bir proje başlattıklarını, işitme engelliler için farkındalık oluşturmak adına çalışanlara işaret dili eğitimi aldırmaya başladıklarını söyledi.

Eğitimlerin sonunda çalışanların işitme engelli yerli ya da yabancı müşterilerle kolaylıkla iletişim kurmasını ve daha kaliteli hizmet sunmayı amaçladıklarını aktaran Bakal, böylece işitme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.