İŞKUR, Antalya'da 4 bin 793 işverenle yüz yüze görüşecek

İŞKUR, Antalya'da 4 bin 793 işverenle yüz yüze görüşecek
İŞKUR, Antalya'da 4 bin 793 işverenle yüz yüze görüşecek
- İŞKUR Antalya'da mart ve nisan aylarında "İşgücü Piyasa Araştırması" yapacak - Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekkanat: - "Çalışma sonucunda Antalya'da işgücünün yapısı, sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları belirlenecek"

ANTALYA (AA) -  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Antalya'da mart ve nisan aylarında "İşgücü Giyasa Araştırması" yapacak.

Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat, yaptığı yazılı açıklamada, araştırma kapsamında 4 bin 289'u 10 ve üstü istihdamlı, 444'ü 2-9 arasında çalışanı olan toplam 4 bin 733 işyerinin ziyaret edileceğini bildirdi.

Araştırma ile Antalya işgücü piyasasının fotoğrafı çekilerek işgücü ihtiyacının tespit edileceğini kaydeden Tekkanat, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Çalışma sonucunda Antalya'da işgücünün yapısı, sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları belirlenecek. Ayrıca ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri ile 2015 yılı ortasında işgücü piyasasındaki mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir."

- "İşverenlere danışmanlık hizmeti verilecek"

Tekkanat, işyeri ziyaretleri sırasında işverenlere İŞKUR hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra yükümlülükleri ve haklarıyla ilgili de danışmanlık hizmeti vereceklerini açıkladı.

Kuruma kayıtlı olmayan işyerlerinin de kayıt altına alınacağını belirten Tekkanat, "Ayrıca işverenin İŞKUR'un sunduğu diğer hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerini almayı, işgücü yetiştirme alanında işverenlerden etkin olarak yararlanmayı da amaçlıyoruz" dedi.

Tekkanat, çalışma sonuçlarının raporlaştırılmasının yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, raporlarda Antalya'nın işgücü piyasasının arz ve talep yönüyle ele alınacağını vurguladı.

Geliştirilecek istihdam politikalarının araştırmanın sonuçlarına göre oluşturulacağını kaydeden Tekkanat, araştırmanın ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması temennisinde bulundu.