Jandarma Teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü

Jandarma Teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü
Jandarma Teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü
- Antalya Jandarma Komutanlığında düzenlenen törende, jandarma timlerinin eğitimli atları ile köpekleri yoğun ilgi gördü

ANTALYA (AA) - Jandarma teşkilatının 176'ncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Antalya'da tören düzenlendi. 

İl Jandarma Komutanlığı kışlasındaki program, saygı duruşunda bulunulması ve Garnizon Komutanlığı bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül, Jandarma Genel Komutanlığının 176 yıllık köklü bir tarihe sahip olduğunu söyledi.  

Komutanlığın, kuruluşundan bugüne kadar yüce Türk milletinin engin sevgi ve güvenine mazhar olduğunu belirten Yurdagül, şöyle konuştu:

"Jandarma Genel Komutanlığı,  Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünün korunmasına, milletin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle takdir kazandı. Türkiye Cumhuriyeti jandarması, insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımıyla her zaman halkının yanında yer aldı ve almaya da devam edecek."  

Konuşmanın ardından kent genelindeki okullar arasında düzenlenen "jandarma" konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile başarılı jandarma personeline ödülleri verildi.

Merasim geçişinde, tören birliğinin yanı sıra atlı jandarma, köpek ve motosikletli asayiş timleri yer aldı. 

Törenin ardından jandarmanın kullandığı silah, teçhizat ve araçlar ile dereceye giren öğrencilerin eserlerinin yer aldığı stantlar gezildi. Stantlar arasındaki eğitimli atlar ve köpekler, davetlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.  Çocuklar ve ebeveynleri, hayvanlarla fotoğraf çektirdi ve atlara havuç yedirdi. 

Antalya Vali Vekili Hüseyin Ece, 3'üncü Piyade Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar ve jandarma personelinin katıldığı kutlama programı, kokteyl ile sona erdi.