Kadim Dostluğun Açmazında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu

Kadim Dostluğun Açmazında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu
Kadim Dostluğun Açmazında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu
- Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtcephe: - "Tarafsız devletlerin tarihçilerinin de katılımı ile uluslararası bir komisyon kurulmalı ve olay bütün çıplaklığı ile araştırılmalıdır. Biz açığız, yüzümüz ak, elimiz temiz"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesindeki Kadim Dostluğun Açmazında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu'nun ardından değerlendirme oturumu gerçekleştirildi.

Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Salonu'ndaki değerlendirme oturumunda konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, sempozyumun sadece 1915 olaylarına yönelik bir nokta araştırması olmadığını, kadim dostluğu oluşturan yaklaşık 850 yıllık uzun bir zaman dilimini kapsadığını söyledi. 

Dostluğun tekrar kurulması ve toplumların yanlışlardan dönmesini sağlamak için Türk-Ermeni meselesinin her yönü ile ele alınması gerektiğinin altını çizen Kurtcephe, bilim insanlarına toplumu yanlışlarından kurtarmak ve insanlığı hatalarından arındırmanın düştüğünü kaydetti.

Duygulardan arınıp tarafsız olunması gerektiğini vurgulayan Kurtcephe, "Bir yerde bir haksızlık olmuşsa bir insan bile haksız yere öldürülmüşse bunu söylemek elbette bizim görevimiz. Doğruları söylerken din, milliyet ayrımı gözetmememiz lazım" dedi.

Kurtcephe, konuya taraf olan ülkelerin tüm arşiv bilgilerini ortaya koyması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Tarafsız devletlerin tarihçilerinin de katılımı ile uluslararası bir komisyon kurulmalı ve olay bütün çıplaklığı ile araştırılmalıdır. Biz açığız, yüzümüz ak, elimiz temiz. Türklerin bu davasında haklılığını ispatlamasının bir diğer yolu da lobi faaliyetleridir. Dünyanın dört bir yanına dağılmış vatandaşlarımız var. Bu insanlarımız bulundukları yerde lobi çalışmalarını yaparlarsa haklılığımızı kanıtlarız. Haklılığımızı ispat etmek için bu konuya bir bütçe ayrılmalı. İki toplum arasındaki sorunları çözmek için yöneticilerden çok halklara büyük görev düşüyor. Ermeni kardeşlerimize (Gelin barışalım. Her şeyi unutalım ve geleceğe birlikte yürüyelim) çağrısında bulunuyorum."