"Kadın ve siyaset" paneli

"Kadın ve siyaset" paneli
"Kadın ve siyaset" paneli
- AK Parti Antalya Milletvekili Enç: - "Kadına seçme ve seçilme hakkı 1934'te verildi. Ancak başörtülü bir kadın milletvekili 7 Haziran 2015'te meclise girebildi. Bu durum, çağdaş, demokratik ve laik bir ülke için büyük bir ayıptı"

ANTALYA (AA) - AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, "Kadına seçme ve seçilme hakkı 1934'te verildi. Ancak başörtülü bir kadın milletvekili 7 Haziran 2015'te meclise girebildi. Bu durum, çağdaş, demokratik ve laik bir ülke için büyük bir ayıptı" dedi.

Enç, Antalya Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlediği "Kadın ve Siyaset" panelinde yaptığı konuşmada, insanların kafalarında ambalajlanmış kavramlar olduğunu söyledi.

Kendisinin önce anne olduğunu ve bunun yanında toplumsal rollerinin de olduğunu belirten Enç, kadınların çok keskin duygusal zekaya sahip olduğu için zamanı iyi kullanabildiğini belirtti.

- "Siyasete evden başlıyoruz"

Enç, kadının siyasete evde başladığının altını çizerek, şöyle konuştu:

"Komşularla ilişkileri kadın ayarlıyor, dış ilişkiler. Ekonomiyi kadın yönetiyor, ekonomi bakanlığı. Komşunun düğünü var ne takıldığını kadın hesaplıyor. Yani ailenin içinde hemen ekonomiyi yönetmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla siyaset evde ve çevrenizde başlıyor.  Burada bizim yaptığımız toplumsal siyasete dahil olmak." 

- "Toplumsal siyasete katılımda kadın olarak sınıfta kaldık" 

Toplumsal siyasete katılım konusunda kadınların sınıfta kaldığını vurgulayan Enç, bunun ekonomik ve sosyal açıdan birçok nedeninin olduğunu söyledi.

Enç, pek çok etkene rağmen bunu başaran çok güçlü kadınların olduğuna dikkati çekerek, "Erkek egemen anlayışın, klasikleşmiş ve ambalajlanmış kavramlardan olduğuna inanıyorum. Arkadaşlar, erkek egemen bir toplum yok. Ailede ilk sözü başlatan ve son sözü söyleyen kadındır. Problem aslında bizim düşünce sistematiğimizle ilgili" diye konuştu.

- "AK Parti sessiz bir devrim gerçekleştirdi"

Siyaseti teşkilatlarda sokak siyaseti yaparak öğrendiğini anlatan Enç, milletvekilliğine kadar geçen süreci arkasındaki kadın hareketiyle başardığını vurguladı. 

Enç, AK Parti'nin Türkiye'deki kadına bakışı yerle bir ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Buna sesiz devrim diyorum. Kadına seçme ve seçilme hakkı 1934'te verildi. Ancak başörtülü bir kadın milletvekili 7 Haziran 2015'te meclise girebildi. Çağdaş demokratik laik bir ülke olduğunuzu iddia ettiğiniz bir ülkede bu durum büyük bir ayıptı. AK Parti, siyaset okullarıyla sahadaki gücüyle kadının karar almaya taşınması noktasında da kaldıraç görevinin üstleniyor. Eğer siyaset yapmak istiyorsanız başlangıç noktanız teşkilatlar olmalı."

- "Çocukların geleceği ve hayat mücadelesine katkı sağlamak için çalışıyoruz"

Kumluca Belediye Meclis Üyesi Dilek Cengiz de, kırsal alanda kadın olarak yaşamanın ve siyasette bir yerlere gelmenin zorluklarından bahsederek iki dönemdir siyasette aktif çalıştığını söyledi.

Siyasi alanda aktif olmanın yanında anne olduğunun da altını çizen Cengiz, çocukların geleceği ve hayat mücadelelerine katkı sağlamak için çalıştıklarını anlattı.

Dr. Murat Yılmaz ise, siyasette kadınların katkılarına hayati derecede ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, kadınların yardımıyla eğitimden kültüre kadar yapılacak sıçramalarla daha iyi hayatların yaşanabileceğini kaydetti.