Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Üyesi Kılıçkap: - "Hangi yasayı getirirsek getirelim, ailede ve toplumda cinsiyetçi yetiştirme sorunu aşılmadan yasalarda yapılan düzenlemelerin bir anlamı kalmamaktadır"

ANTALYA (AA) - Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Üyesi Gamze Ökte Kılıçkap, "Hangi yasayı getirirsek getirelim, ailede ve toplumda cinsiyetçi yetiştirme sorunu aşılmadan yasalarda yapılan düzenlemelerin bir anlamı kalmamaktadır" dedi.

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu Üyesi Gamze Ökte Kılıçkap, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadın yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu söyledi. Sosyal veya özel yaşamda kadına yönelik fiziksel, cinsel ve psikolojik zorlamanın suç olduğuna işaret eden Kılıçkap, "Hangi yasayı getirirsek getirelim, ailede ve toplumda cinsiyetçi yetiştirme sorunu aşılmadan yasalarda yapılan düzenlemelerin bir anlamı kalmamaktadır" dedi.

İstanbul Sözleşmesi ile devletin kadına yönelik şiddette önleyici, engelleyici tedbir hükümlerine yer verdiğini anlatan Kılıçkap, şöyle konuştu:

"Bu sözleşme yürürlüğe girdiğinde her 50 bin kadının yaşadığı yerde bir kadın sığınağı, Alo Şiddet Hattı, Cinsel Şiddetle Mücadele Kriz Merkezleri sözleri verildi ama uygulanmıyor. Bunlar Özgecan Yasası gibi sadece sonuç odaklı olmamalıdır. Yani kadınlar öldürülmeden, cinsel saldırıya uğramadan ulaşmak, korumak gerekiyor. Bu nedenle Özgecan Yasası bir yanılsamadır. Yani Özgecan Yasasıyla getirilmek istenen bizi birlerce yıl geriye götürüyor. İdam cezası, hadım ettirme bu tür söylemler binlerce yıl öncesinin söylemleridir. Kadın ve erkeğe öncelikle eşit bakmak ve eşit konuma getirmek gerekiyor. Bu eşitliği sağladıktan sonra şiddet de o oranda azalacaktır. Yoksa bizim yasalarımız gayet iyi, kanun maddelerimiz ağır hükümler içeriyor ama bunun uygulamasında sıkıntı var. Kadın cinayetleri ve tecavüzlerinde iyi hal indirimi ve saygın durum indirim uygulanıyor ve bunlar kadın yönelik şiddete kabul edilemez indirimler."