Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aktaşlı: - "2002-2015 yılları arasında 5 bin 406 kadının öldürüldü"

ANTALYA (AA) - Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Evrim Aktaşlı, 2002-2015 yılları arasında 5 bin 406 kadının öldürüldüğünü bildirdi.

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Palmiye Parkı'ndaki Al Yazma Anıtı önünde toplandı.

Grup adına basın açıklaması yapan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Evrim Aktaşlı, Türkiye'de son 10 yılda kadına yönelik şiddet eğiliminde yüzde 400'lük artış kaydedildiğini, 2002-2015 yılları arasında 5 bin 406 kadının öldürüldüğünü bildirdi.

Bu dönemde en fazla cinayetin İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep'te işlendiğini belirten Aktaşlı, kadınların koruma taleplerinin ise tam olarak yerine getirilmediğini iddia etti.

Aktaşlı, bu yılın 10 aylık döneminde öldürülen kadın sayısının 255 olduğunu kaydetti. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için bugüne kadar imzalanmış tüm uluslararası sözleşmelerin işlerliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Aktaşlı, şöyle konuştu:

"Kadına yönelik şiddetle mücadele için ciddi, kapsamlı eylem planları hayata geçirilmeli, bir an önce toplumsal bilinç geliştirilmelidir. Ceza Kanunu'ndaki 'haksız tahrik indirimi' kaldırılmalıdır. Yaşamın tüm kesimlerinde ekonomiden siyasete, aileden tüm ülkeye kadınlar olarak biz tüm alanlarda birlik ve beraberlik içinde olalım. Biz kadınlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeniden çağdaş ülkeler düzeyine çıkaracak toplumun en temel yapı taşlarıyız."