Kalpteki deliğe ameliyatsız tedavi

Kalpteki deliğe ameliyatsız tedavi
Kalpteki deliğe ameliyatsız tedavi
- TKD Genel Sekreteri Prof. Dr. Abacı: - "Eskiden kalp delikleri hep cerrahi yöntemlerle kapatılırdı. Artık günümüzde cihazlarımız var. Anjiyo yöntemiyle kalp ameliyatları yapmadan da bu delikleri kapatabiliyoruz"

ANTALYA (AA) - Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Adnan Abacı, kalpteki deliklerin tedavisinde artık cerrahi işlem yerine anjiyo yöntemi uygulandığını bildirdi. 

Prof. Dr. Abacı, 31. Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresi'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp deliklerinin, doğumsal kalp hastalıkları arasında yer aldığını belirtti. 

Bazı bebeklerin kalplerinde delik ile dünyaya geldiğini ifade eden Abacı, bunların farklı bölgelerde bulunabileceğini anlattı.

Abacı, kalp deliklerinin, bulunduğu yere göre farklı belirtiler gösterebileceğini belirterek şu bilgileri aktardı:

"Bazı kalp delikleri önemli bir bölgededir. Bu nedenle çocuğun doğduğu günlerde bile belirtiler vermeye başlayabilir. Örneğin  çocuk morarır. Bir kısmı da ya çok geç belirti verir ya da hiç belirti vermez. Çok geç dönemde belirti verenler, erişkin yaşa gelirler ve tespit edilirler. Önemli bir kısmı çocukken tespit edilir, çocuk kardiyologları tarafından tedavi edilir. Bir kısmı ise erişkin yaşa geldiğinde belirti verir. Bu durumda da yetişkin kardiyologları tedavi eder."

-"Ameliyat yapmadan da delikleri kapatabiliyoruz"

Son yıllarda kalp deliklerinin tedavisiyle ilgili kardiyolojide çok önemli gelişmelerin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Abacı, "Eskiden kalp delikleri hep cerrahi yöntemlerle kapatılırdı. Artık günümüzde cihazlarımız var. Anjiyo yöntemiyle kalp ameliyatları yapmadan da bu delikleri kapatabiliyoruz. Hepsini olmasa bile birçoğunu kapatabilir durumdayız. Cihaza uygun olmadığı zaman  da yine cerrahiye veriyoruz" dedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Çocuk

  ,

  Kalp

  ,

  zaman