Kanatlı Hayvan Üretimi Potansiyeli Bilimsel Kongresi

Kanatlı Hayvan Üretimi Potansiyeli Bilimsel Kongresi
Kanatlı Hayvan Üretimi Potansiyeli Bilimsel Kongresi
- WPSA Başkanı Da Silva: - "Geçen 60 yılda özellikle gelişmiş ülkeler kanatlı endüstrisinde büyük başarılar elde etti. Son 10 yılda da gelişmekte olan ülkelerde sektör ciddi düzeyde gelişti"

ANTALYA (AA) - Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği (WPSA) Başkanı Prof. Edir Da Silva, geçen 60 yılda özellikle gelişmiş ülkelerin kanatlı endüstrisinde büyük başarılar elde ettiğini belirterek, "Son 10 yılda da gelişmekte olan ülkelerde sektör ciddi düzeyde gelişti" dedi.

WPSA Rusya Federasyonu Şubesi ile Türkiye Şubesi tarafından ortaklaşa organize edilen, "Gelişmekte Olan Ülkelerde Kanatlı Hayvan Üretim Potansiyeli Bilimsel Kongresi, Antalya'da başladı.

Belek turizm bölgesinde bir otelde düzenlenen kongrenin açılışında konuşan WPSA Başkanı Silva, 18 Temmuz 1912 yılında kurulan derneğin amacının "dünyayı beslemek için çalışmak" olduğunu bildirdi.

Geçen 60 yılda özellikle gelişmiş ülkelerin kanatlı endüstrisinde büyük başarılar elde ettiğini, son 10 yılda da gelişmekte olan ülkelerde sektörün ciddi düzeyde başarı elde ettiğini anlatan Silva, önümüzdeki 10 yılda üretimin büyük ölçüde gelişen ülkelerde artacağını belirtti. 

Dünyada kanatlı eti tüketiminde dağılımın son derece adaletsiz olduğunu vurgulayan Silva, Afrika ülkelerinde kişi başına yıllık 1-2 kilogram olan kanatlı tüketiminde dünya ortalamasının yaklaşık 13,2 kilograma ulaştığını ifade etti.

- "Kanatlı sektörü hayvancılığın lokomotifi"

WPSA Rusya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Vladimir Fisinin ise ülke olarak kanatlı eti üretimini çok önemsediklerini, tüketim olarak tercih edilen bir et türü olduğunu anlattı.

 Bilime dayalı olarak ilerleyen kanatlı sektörünün hayvancılığın lokomotifi olduğunu ifade eden Fisinin, sektörün gelişmesi için WPSA'nın da sıkı bir çalışma yaptığını kaydetti.

18 Ekim'e kadar devam edecek kongreye, Türkiye ve yurt dışından bilim insanları katılıyor. Kongrede, Rusya ve Türkiye arasında kanatlı sektöründe ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir de yuvarlak masa toplantısı yapılacak.