Kanser hastaları için saçlarını kazıttılar

Kanser hastaları için saçlarını kazıttılar
Kanser hastaları için saçlarını kazıttılar
- Sosyal paylaşım sitesinde kurulan "Antalya Kan Bankası" grubu üyeleri, kanser hastalarına destek ve kan bağışının artması için topluca saçlarını kazıttılar - Grubun kurucusu Emin Balin, Beşiktaş'ın taraftar grubuna saçlarını kazıtmaları için meydana okudu

ANTALYA (AA) - Bir sosyal paylaşım sitesinde kurulan "Antalya Kan Bankası" isimli grup, kanser hastalarının kan ve trombosit ihtiyacına dikkat çekmek için saç kazıtma etkinliği düzenledi. Saçlarını kazıtan her bir grup üyesi, kişi ve gruplara saçlarını kazıtmaları için meydan okudu.

Grubun kurucusu Emin Balin, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliği kanser hastalarına destek olmak için düzenlediklerini belirterek, tüm Türkiye 'ye yayılmasını arzu ettiklerini söyledi.

Hastanelerde kan ve trombosit için bağışçı bekleyen çok hasta olduğunu dile getiren Balin, "İnşallah bu aktivitemiz insanları biraz motive eder. Daha duyarlı oluruz" diye konuştu.

Balin, Türkiye'de ciddi anlamda kan eksikliği bulunduğunu ve Kızılay'ın da bundan muzdarip olduğunu dile getirerek, bu durumun düzelmesi için bir nebze olsun faydalı olmaya çalıştıklarını ifade etti.

Saç kesimleri sırasında grup üyelerinin istedikleri kişi ya da gruplara meydan okuyacaklarını aktaran Balin, "Bu tarz konularda 'Çarşı' grubu çok duyarlı. 'Çarşı duyarsızlığa karşı' diye pankartlarımızı açacağız. İnşallah bizim bu meydan okumamızı kabul ederler. Onlar da bize bir cevap verirler" dedi.

Balin, hedeflerinin kan bağışının artması olduğunu vurgulayarak, çeşitli nedenlerle meydan okumayı kabul etmeyenlerin yanlarında 10 kişiyle gidip kan ve trombosit bağışlayacağını kaydetti.

Açıklamanın ardından, lösemi hastası 5 yaşındaki Hüseyin Şahin, grubun kurucusu Balin'in saçlarının bir kısmını tıraş makinesiyle kesti. Daha sonra berberler tarafından gönüllülerin saçları kesildi.

- "O kadar mutlu oldum ki kendi çocuğumu gördüm"

Etkinliğe katılan vatandaşlardan Nilgün Aka da 14 yıl önce oğlu Gürcan'ı lösemi hastalığından kaybettiğini ifade ederek,  insanlardan bir kan bankasına giderek bağışta bulunmalarını istedi.

Kanserin, çok zor bir hastalık olduğunun altını çizen Aka, "Oğluma yardımcı olmak istiyordum, çok üzülmüştüm. Ben de onunla birlikte olmak istedim. Saçlarımı kazıtmayı çok yapmak istedim ama yapamadım. 14 yıl sonra yaptım. Çok mutluyum. Eğer birine yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. O kadar mutlu oldum ki kendi çocuğumu gördüm, duygularımı anlatamıyorum" diye konuştu. 

Saçı olmadığı için 20 yıllık bıyıklarını kestiren grup üyesi esnaf İsmail Oruçoğlu, önemli olanın kan eksikliğine dikkat çekebilmek olduğunu vurguladı. Oruçoğlu, sanatçı Yılmaz Erdoğan'a meydana okuyarak, etkinliğe destek olmasını istedi.

Grup üyesi Niyazi Maniş de hastalara destek olabilmek için saçlarını kazıttığını ifade ederek, spikerler İrfan Değirmenci ve Fatih Portakal'a meydan okudu.

Etkinlikte, grup üyesi yaklaşık 50 kişi saçlarını kazıttı.