Kanser hastaları Olimpos'ta moral buldu

Kanser hastaları Olimpos'ta moral buldu
Kanser hastaları Olimpos'ta moral buldu
- Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü, yaklaşık 40 kanser hastasına Olimpos Tatil Köyü'nde tatil yaptırdı - Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Gültekin: - "Geçen yıl ülkemizde 2 milyon kişi KETEM'lerde kanser taraması yaptırdı. Bu sayının daha da artması için çaba gösteriyoruz"

ANTALYA (AA) - Tatil köyü Olimpos'ta, kanser hastaları için moral ve motivasyon etkinliği gerçekleştirildi.

Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından düzenlenen programa, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, KETEM'de erken teşhisle tedavilerine başlanılan yaklaşık 40 kanser hastası, doktorlar ve merkez çalışanları katıldı.

Kadir'in Ağaç Evleri'ndeki etkinlikte kanser hastaları, tedavi bilgilendirmeleri, doğa yürüyüşü, Olimpos sahiline gezi, müzik ve eğlenceli iki gün tatil yaptı.

Kanser Daire Başkanı Gültekin, kanserin yüzde 30 önlenebilir, yüzde 30 da tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

İnsanlara kanserden korkmamaları, erken teşhis ve tanı konulması konusunda gayret göstermeleri gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını anlatan Gültekin, şunları kaydetti: 

"Bizim için önemli olan, önleyici tedbirleri almak ve erken teşhis için KETEM'lere başvurmak. Burada KETEM'lere başvurmuş, kanserini erken teşhis etmiş ve tedavileri devam eden, bu şekilde hayata tutunmuş hastalarımızla bir aradayız. Hastalarımıza moral verdik, onları anlamaya onların da bizleri anlamalarına olanak sağladık. Bu hastalarımızla bir kez daha görüyoruz ki erken teşhisin önemi ortada. Geçen yıl ülkemizde 2 milyon kişi KETEM'lerde kanser taraması yaptırdı. Bu sayının daha da artması için çaba gösteriyoruz ve tarama yaptırarak erken teşhis konulan, tedavileri başarılı bir şekilde süren hastalarımızın da bizim sesimiz olmasını istiyoruz."

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Özdemir ise 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yapılan taramalarda erken teşhis konularak tedavileri süren kanser hastalarına yönelik sosyal etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Her hastalıkta olduğu gibi kanserde de erken teşhisin önemine dikkat çekmek istediklerini vurgulayan Özdemir, şöyle konuştu:

"Merkezimiz tarafından erken teşhis konularak tedavileri süren hastalarımızla beraberiz. Burada hep beraber kansere inat, yaşamaya devam diyoruz. Hastalarımızla doğal ortamdayız. Bu hastalarımızın toplumumuza örnek olmalarını istiyoruz. Sağlık Bakanlığımızın yaptığı tarama faaliyetlerinden tüm halkımızı faydalanmaya davet ediyoruz." 

Hastalar ise memnuniyetlerini dile getirerek, kendilerine tatil imkanı sağlayan yetkililere teşekkür etti.