Kanser ilaçlarının hastanelerden temini

Kanser ilaçlarının hastanelerden temini
Kanser ilaçlarının hastanelerden temini
- Antalya Eczacı Odası: - "Bu uygulama hayata geçmeden milyonlarca liralık ilaç vurgunu haberini almamız, devletimizin, hastanelerimizin ve hepimizin bütçesine yansıyan bu zarar çok üzücüdür"

ANTALYA (AA) - Antalya Eczacı Odası, 267 kalem onkoloji ilacının 1 Temmuz itibarıyla hastane tarafından temin edilmesi kararıyla ilgili, "Bu uygulama hayata geçmeden milyonlarca liralık ilaç vurgunu haberini almamız, devletimizin, hastanelerimizin ve hepimizin bütçesine yansıyan bu zarar, çok üzücüdür" denildi.

Antalya Eczacı Odasından yapılan yazılı açıklamada, 267 kalem onkoloji ilacının 1 Temmuz itibarıyla  kamu hastanelerinde tedavi gören hastalar için hastane tarafından temin edileceğine yönelik oda olarak 28 Mayıs'ta bir öneride bulunulduğu hatırlatıldı.

Uyarının üzerinden henüz iki hafta geçmişken bu sabah hastane eczanelerinden çalınan kanser ilaçları olduğu yönünde haberlerin gelmeye başladığına işaret edilen açıklamada, 5 ilde hastanelerden çaldıkları pahalı kanser ilaçlarını ucuza satmaya çalışan kişilerin yakalandığı belirtildi.

Çalınan ilaç bedelinin milyonlarca lirayı bulduğu vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bu uygulama hayata geçmeden milyonlarca liralık ilaç vurgunu haberini almamız, devletimizin, hastanelerimizin ve hepimizin bütçesine yansıyan bu zarar, çok üzücüdür. Görülüyor ki hastanelerde ciddi anlamda güvenlik sorunu da yaşanıyor ki ilaçlar kötü niyetli kişilerce çalınabiliyor. Öte yandan çalınarak hastalara daha ucuza satılmaya çalışılan bu ilaçların çoğu, soğuk zincir ilaçtır ve uygun saklama koşulları yerine getirilmezse bozulması kaçınılmazdır. Hastanelerde yeterli depolama alanı, sağlıklı stok takip programları olmadığından bu koşulları yerine getirmeleri oldukça güçtür. SGK bu uygulama ile onkoloji tedavisi gören hastaların ilaca ulaşabilirliğini artırmayı ve hastane dışına çıkmadan ilaçlarını bulabilmelerini sağlamayı hedeflese de bunun pratikte uygulanamayacağı ve tüm kamu hastanelerince aynı standartla yapılamayacağı aşikardır."

- "Sahte ilaç hastane eczanelerine girebilir"

Açıklamada, İlaç Takip Sistemi'nin (İTS) hastane eczanelerinde serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılamayacağı vurgulanarak, ilaç geri çekme ve toplama şartlarında hangi ilacın hangi hastaya verildiğinin hastane eczaneleri açısından tespit edilemeyeceği ifade edildi.

İTS ile ilacın takibi yapılmazsa sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesi ve izini kaybettirmesinin kaçınılmaz olacağını belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hastalarımızı bekleyen tüm bu olumsuz tablo sonrasında şunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz: İlaç, kolay ulaşılabilir ve dağıtımından hastaya ulaşmasına kadar eczacı kontrolünde olmalıdır. Kamu hastanelerindeki yetersiz sayıdaki eczacı ve yetkin olmayan personelle bu uygulamanın yapılması hasta ve ilaç güvenliği açısından ciddi sorunlar oluşturacaktır. Ayrıca basın yayın organlarına da yansıdığı üzere bizleri ve hastalarımızı bekleyen en önemli sorun, hiç kuşkusuz hastanelerdeki güvenlik sorunudur. Dolayısıyla özellikle kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastalarımızı mağdur edecek bu uygulamadan ivedilikle vazgeçilmesi konusunda SGK ve tüm yetkili kurumları yeniden hassas davranmaya davet ediyoruz."