Kansere karşı şemsiye açtılar

Kansere karşı şemsiye açtılar
Kansere karşı şemsiye açtılar
-Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, 4 Şubat Dünya Kanser Günü'ne dikkat çekmek için kurum binası önünde eylem yaptı

ANTALYA (AA) - Antalya'da 4 Şubat Dünya Kanser günü dolayısıyla, sağlık çalışanları kanserden korunmanın önemini belirtmek için eylem yaptılar.

Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplanan kurum çalışanları, kurum müdürü Murat Özdemir'in de katılımıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü'ne dikkat çekmek için aynı anda şemsiyelerini açtılar. 

Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, bilinçlenmek ve kansere karşı korunmayı göstermek için bir sembol olarak, Antalya merkez ve bütün ilçelerinde aynı anda şemsiyelerini açtıklarını söyledi.

Şemsiyenin koruyucu bir unsur olduğu dile getiren Özdemir, "Yağmura, güneşe ve diğer unsurlara karşı bizleri koruyor. Biz de sembol olarak bu yıl şemsiyeyi değerlendirmek istedik" diye konuştu.

-Kansere karşı tarama programları

Özdemir, çevresel faktörlerin artması sebebiyle günden güne kanser oranlarının arttığını vurgulayarak, kanserden ölümlerin ilk sıraya yerleştiğini vurguladı.

Hayat şeklini düzene sokarak, belirli faktörleri bertaraf ederek kansere karşı korunabileceğini aktaran Özdemir, "Sağlık Bakanlığının ürettiği tarama programları var. Bu programlara doğru bir şekilde katıldığınızda kansere karşı korunmuş oluyorsunuz. Eğer bir riskimiz var ise erken dönemde teşhis etmiş oluyoruz" diye konuştu.

Özdemir, ulusal düzeyde kansere karşı etkili bir şekilde mücadele edilmeye çalışıldığının altını çizerek. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun tarama programlarını mümkün olduğunca Antalya ilinde uygulamaya çalıştıklarını aktardı.

Aile hekimleri, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri ve 19 Toplum Sağlığı Merkezinde meme, serviks ve kolon kanserine karşı aktif bir tarama faaliyeti yürüttüklerini ifade eden Özdemir, bu anlamda Antalya'nın faaliyetler açısından hep Türkiye'de ilk 10 içerisinde yer aldığını kaydetti.