Kardelenler koruma altında

Kardelenler koruma altında
Kardelenler koruma altında
- Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen kardelenlerin soğanlarının sökümü yasaklandı

ANTALYA (AA) -  Gıda , Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü teknik komite toplantısında, Akseki ilçesinde yoğun olarak görülen kardelen soğanlarının sökümünün yasaklandığı bildirildi.

Çimi köyü muhtarı Ramazan Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardelen çiçeğinin soğanlarının göçebeler ve köylüler tarafından bilinçsizce söküldüğüne işaret etti.

Yeni alınan kararla kardelen soğanlarının sökümünün yasaklanmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Ünal, kardelenin en çok Akseki'nin Çimi, Çanakpınar ve Geyran yaylalarında doğada kendiliğinden yetiştiğini ifade etti.

Kardelen soğanının kozmetik sanayinin yanı sıra ilaç üretiminde de kullanıldığına değinen Ünal, şöyle konuştu:

"Endemik türlerden olmasına rağmen maalesef 3-4 yıldır doğadan kardelen sökümü izni veriliyordu. Bu yıl izin verilmemesi ve koruma altına alınması bizleri mutlu etti. Kardelen çiçeklerinin ana yurdu olan Akseki'de soğanların yok olmasını istemiyoruz. Kardelen soğanının sökümünün durdurulması için yaptığımız girişimler sonuç verdi. Kardelen soğanının nesli her geçen yıl azalıyordu. Bu yasakla bölgede kardelenlerin çoğalmasını sağlayacaktır."