Kaymakam Kara, OSB arazisini inceledi

Kaymakam Kara, OSB arazisini inceledi
Kaymakam Kara, OSB arazisini inceledi
ANTALYA (AA) - Kumluca Kaymakamı Polat Kara, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulması için bir an önce arazi sorununun çözüme...

ANTALYA (AA) - Kumluca Kaymakamı Polat Kara, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulması için bir an önce arazi sorununun çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

Kara, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Günay ve Beykonak Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı İbrahim Uğur Çakır ile OSB'nin kurulması planlanan arazileri inceledi.

Türkiye 'de bir ilk olacak ve sadece gıda ürünlerinin işlenmesinin yapılacağı Gıda İhtisas OSB'nin kurulması için bugüne kadar büyük oranda fizibilite çalışmasının yapıldığını vurgulayan Kara, arazi sorununun da bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirtti.

Kara, Gıda İhtisas OSB'nin kurulmasının, ilçe ve bölgedeki tarımsal üretimin pazarlanmasında sağlayacağı ekonomik getirinin yanında, bölge insanına sağlayacağı iş istihdam alanlarıyla da çok önemli olduğunu ifade etti.

OSB'nin faaliyete geçirilmesinin bölge ve ülke ekonomisi adına büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Kara, bunun kurulması halinde, Kumluca ve yöresinin tarıma dayalı ekonomisini bir adım daha ileriye taşıyacağını belirtti.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Günay da Toptaş Mahallesi'ndeki belirlenen arazi için ederinin çok üstünde fiyat istenmesi, parsel hissedarlarının sayılarının çok fazla olması gibi bazı olumsuzluklarla karşılaştıklarını ve uzlaşılamadığını dile getirdi.

OSB arazisi için hazırlanan jeolojik etüt raporuna göre de arazinin afet riski bakımından ikinci bölgeye ayrıldığını, parsellerin yüzde 15-50 arasında eğime sahip olduğunu, arazide kayma riskinin ve kaya düşmesi riskinin olduğunun belirlendiğini anlatan Günay, bu şartlar altında altyapı ve inşaat projeleri maliyetinin normal zeminde yapılan inşaata göre üç kat artacağını dile getirdi.

Ardından mevcut araziye alternatif daha uygun arazi arayışı içine girdiklerini vurgulayan Günay, OSB'nin iştigal konusuna uyum sağlaması ve kullanılacak hammaddeye erişiminin kolay olması dolaysıyla Mavikent ve Beykonak toptancı halleri bölgesinde bulunan arazinin daha uygun olacağını bildirdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  YAŞ

  ,

  OSB

  ,

  İnşaat

  ,

  ilçe

  ,

  afet

  ,

  gıda

  ,

  ülke

  ,

  sanayi

  ,

  ,

  yönetim