Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev:

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev:
Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Tüymebayev:
"Kazakistan'da herkes Antalya'yı biliyor ve gelmek istiyor"

ANTALYA (AA) - Kazakistan'ın Ankara  Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, ülkesinde herkesin Antalya'yı bildiğini ve gelmek istediğini söyledi.   

Tüymebayev, Antalya Valisi Muammer Türker'i ziyaretinde, Kazakistan- Türkiye ilişkilerine ilişkin değerlendirme yaptı. 

Çok iyi olan ilişkiler nedeniyle geçen yıl Türkiye'ye gelen Kazak turist sayısının 450 bin olduğunu kaydeden Tüymebayev, "Kazakistan'da herkes Antalya'yı biliyor gelmek istiyor" dedi.

Büyükelçi Tüymebayev, vatandaşları için ilk sırada olan turizm destinasyonu Antalya'ya gelen Kazaklar ile bu kentte konut alan vatandaşların sorunlarına ilişkin Vali Türker'den destek istedi. 

Canseyit Tüymebayev, Antalya'da bir parka ya da caddeye "Kazakistan" adı verilmesini de talep etti. 

Vali Muammer Türker ise Kazakistan ile ticaret hacminin artırılması gerektiğini vurguladı. 

Geçen yıl Antalya'ya 270 bin Kazak turist geldiğini bildiren Türker, ticaret ve turizm başta olmak üzere her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getirdi.

"EXPO 2016 Antalya"ya Kazakistan'ın katılımı konusunun iki ülke cumhurbaşkanlarının baş başa yaptığı görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Vali Türker, Büyükelçi Tüymebayev'den de destek istedi.

Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Canseyit Tüymebayev, ziyaretin sonunda Muammer Türker'e ülkesiyle ilgili kitaplar verdi. Vali Türker de konuk Büyükelçi Tüymebayev'e "EXPO 2016 Antalya"nın sembol çiçeği şakayık hediye etti.

Ziyarette Tüymebayev'e, Kazakistan'ın Alanya Fahri Konsolosu Ahmet Cebeci de eşlik etti.