"Kelebekleri öldürmeyin" ve "Çeşmebaşı" son kez sahnelenecek

"Kelebekleri öldürmeyin" ve "Çeşmebaşı" son kez sahnelenecek
"Kelebekleri öldürmeyin" ve "Çeşmebaşı" son kez sahnelenecek
-Antalya Devlet Opera ve Balesi, iki eseri bu sezon son kez sanatseverlerle buluşturacak

ANTALYA (AA) - Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), "Kelebekleri öldürmeyin" ve "Çeşmebaşı" modern balelerini bu sezon son kez sahneleyecek.

ANTDOB'dan yapılan açıklamaya göre, 20 Ocak'ta prömiyeri gerçekleştirilen iki eser, 29 ve 31 Ocak'ta Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak. 

Tutkuyla başlayıp, nefrete dönüşmesiyle sıradanlaşıp yok olan aşkın anlatıldığı "Kelebekleri öldürmeyin" balesi, "Kelebek ömrü gibi kısa olmayacak aşkımız" eserinin çıkış noktasını oluşturuyor. Bir kelebeğin ömrü kadar kısa olan aşk hikayesinde bir kadın ve bir erkeğin birbirini aşkla severken aşkı nasıl öldürdükleri Uğur Seyrek'in koreografisiyle anlatılan eserde, librettosu Işık Noyan'a ait, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.  

- İlk Türk Bale Suiti "Çeşmebaşı"

Ferit Tüzün'ün yapıtı ve ilk koreografisi Dame Ninette de Valois tarafından yapılan ilk Türk bale suiti "Çeşmebaşı" balesi ise koreograf Uğur Seyrek tarafından sahneye konuluyor. Aşkın dışavurumu ve genel olarak insanların davranış ve yaşayış biçimlerinin modernleşme aşamasındaki sancılı sürecin işlendiği eserde, dekor tasarım Gürcan Kubilay, kostüm tasarım Sevtaç Demirer ve ışık tasarım ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.